Świat

Paryż znowu płonie

Zamieszki na przedmieściach

Francja będzie przez najbliższe lata żyła na beczce prochu.

Tym razem zamieszki wywołała śmierć dwóch chłopaków, którzy rozbili się o policyjny samochód szalejąc na skuterze w podparyskim Villiers-le-Bel. Z zeznań świadków wynika, że chłopcy nie byli wcale ścigani przez policję. Sami mieli spowodować czołowe zderzenie z wozem policyjnym. Ich rodziny i koledzy z osiedla oskarżają policję o nieudzielenie pomocy konającym.

Wieść o tym wydarzeniu spowodowała nocne rozruchy w Villiers-le-Bel i okolicach. Spalono pobliski komisariat policji, rozbijano witryny sklepów, palono samochody i śmietniki jak w czasie zamieszek z listopada 2005, kiedy to zapłonęły przedmieścia wszystkich większych miast we Francji. Władze obawiają się eskalacji.

Na miejsce wypadku pośpieszył dziś premier François Fillon i minister spraw wewnętrznych Michèle Alliot-Marie. Wracający z wizyty państwowej w Chinach prezydent Nicolas Sarkozy przyjmie jutro rano w Pałacu Elizejskim rodziny obu chłopców.

Zamieszki z 2005 roku zaczęły się od śmierci dwóch chłopców, którzy schronili się przed pościgiem policji w stacji transformatorów. Każdy śmiertelny wypadek, w który zamieszana jest policja odbierany jest przez mieszkańców tzw. „trudnych przedmieść" jak prowokacja. 

Bolączkami mieszkańców tych przedmieść, często - choć oczywiście nie tylko - wywodzących się z imigracji z krajów Magherbu i Czarnej Afryki, ale zawsze bardzo ubogich i źle wykształconych, jest bezrobocie, brak perspektyw, alienacja i odsunięcie na boczny tor. Bez usunięcia przyczyn tej sytuacji nie da się zapobiec rozruchom. Ale zmiany, nawet przy nakładzie wielkich środków, muszą zabrać sporo czasu. Francja będzie przez najbliższe lata żyła na beczce prochu.

 

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną