Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Most do Chin

Australia i Chiny - będą z nich prawdziwi przyjaciele

Wszyscy znają i kochają chińskich turystów. Fot. Sam Moorhouse, CC by SA Wszyscy znają i kochają chińskich turystów. Fot. Sam Moorhouse, CC by SA
Nowy premier Australii powiedział Chińczykom, że chce pośredniczyć w negocjacjach Pekinu i państw rozwiniętych dotyczących cięć w emisji gazów cieplarnianych.

To także sygnał mówiący, jakie są australijskie priorytety dyplomatyczne, zauważa BBC.

Kevin Rudd, nowy premier Australii, złożył swojemu chińskiemu odpowiednikowi Wen Jiabao propozycję przez telefon. Korespondent BBC w Sydney, Nick Bryant, podaje, że 20-minutowa rozmowa dwóch przywódców - odbyta od początku do końca w języku mandaryńskim - była inicjatywą chińską.

Chiny znalazły się pod presją Zachodu (na odbywającej się konferencji w Bali) pragnącego, by zobowiązały się one do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Premier Rudd ogłosił, że chce, by Australia stanęła na czele światowego frontu walki z ociepleniem klimatu. Na początku tygodnia zainicjował proces, dzięki któremu Australia ratyfikuje Protokół z Kioto - coś, czego jego poprzednik John Howard kilkakrotnie odmawiał. Po wygranych wyborach premier Australii rozmawiał telefonicznie z tradycyjnymi sprzymierzeńcami - Georgem W. Bushem w Waszyngtonie i Gordonem Brownem w Londynie. Ale premier Chin jest pierwszym przywódcą zagranicznym, z którym pan Rudd prowadził dyskusję.

Premier Chin wydaje się dobrze zapatrywać na propozycję Rudda, ponieważ chciałby zwerbować go jako pośrednika, ocenia BBC.

Tymczasem „People's Online" zamieszcza ocenę byłego ambasadora chińskiego w Australii, Zha Peixina: Australia i Chiny mają duże szanse na świetne stosunki. Po pierwsze, wzajemne kontakty nie są obciążone żadnymi historycznymi zaszłościami, nie ma też zasadniczego konfliktu interesów - ich gospodarki są komplementarne i mają wielki potencjał. Australia jest bogata w zasoby naturalne, ma rudy żelaza, aluminium, produkuje zboża i wełnę, które chciałaby sprzedawać w Chinach. Długofalowa współpraca na dużą skalę jest możliwa w dziedzinie energii i zasobów. Po drugie, jako że trendem naszych czasów jest współpraca w dziedzinie nauki i technologii, a Australia jest w tych dziedzinach zaawansowana, Chiny - kraj reformujący się i rozwijający - chce uczyć się od sąsiada w rejonie Azji-Pacyfiku, jak wzmacniać słabe punkty.

Chiny od 35 lat utrzymują dobre stosunki dyplomatyczne z Australią. Ale we wczesnych latach 70. oba kraje handlowały tylko w niewielkim wymiarze pszenicą i wełną. Dzisiaj Chiny stały się drugim największym partnerem handlowym Australii i największym jej rynkiem zbytu, a w statystykach Chin Australia zajmuje dziewiąte miejsce na liście partnerów handlowych i pierwsze jako eksporter wełny.

W tym roku obrót handlowy obu krajów wzrósł o 20.9% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Trwają negocjacje nad wspólnym australijsko-chińskim obszarem wolnego handlu, a w życie już weszła umowa o transferze materiałów nuklearnych (China-Australia Agreement on Cooperation in the Peaceful Uses of Nuclear Energy and Agrement). Prawie 100 tys. chińskich studentów uczy się w Australii, niemal 800 tys. turystów co roku przekracza granice obu krajów, przy czym coraz więcej jest chętnych w Chinach na wyjazdy turystyczne do Australii.   

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną