Świat

Walka o spokój

W sprawie wolności prasy opinia światowa jest podzielona

Niektóre kraje, mocno wierzące w wolność swojej prasy, okazały się krytyczne wobec uczciwości i rzetelności tych mediów. Fot. Abhay Kumar, CC by SA Niektóre kraje, mocno wierzące w wolność swojej prasy, okazały się krytyczne wobec uczciwości i rzetelności tych mediów. Fot. Abhay Kumar, CC by SA
Najwięcej zwolenników wolność prasy miała w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

 

 

Co jest ważniejsze - wolność słowa czy stabilizacja? Serwis BBC zapytał o to ponad 11 tys. osób z 14 krajów.

56% zapytanych odpowiedziało, że wolność prasy jest bardzo ważna, bo stoi na straży wolnego społeczeństwa. Ale 40% uznało, że zgoda społeczna i pokój są ważniejsze, nawet jeśli oznacza to ograniczenie wolności prasy.

W większości z 14 krajów, w których przeprowadzono ankietę, wolność mediów (prasy, programów radiowych i telewizyjnych) uznano za sprawę ważniejszą niż stabilność społeczna. Najwięcej zwolenników wolność prasy miała w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, gdzie około 70% postawiło ją na pierwszym miejscu, a w Wenezueli, Kenii i Afryce Południowej - 60%. W Indiach i Rosji natomiast więcej osób ceni sobie spokój niż wolność słowa. Około 48% opowiedziało się tu za kontrolą prasy w imię stabilizacji. 40% uznało, że wolność prasy jest ważniejsza.

W ankiecie zapytano także jak respondenci oceniają wolność mediów w swoich krajach i ich rzetelność w przekazywaniu informacji. Wśród krajów rozwijających się opinie wahały się od wysokiej oceny mediów w Kenii, 81% pozytywnych opinii, do 41% w Meksyku. Aż 72% badanych uznało media indyjskie za wolne, w porównaniu z zaledwie 36% w Singapurze.

Uczciwość

Niektóre kraje, mocno wierzące w wolność swojej prasy, okazały się krytyczne wobec uczciwości i rzetelności tych mediów.

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech tylko 29% zapytanych było zdania, że ich media przekazują rzetelne informacje. Chris Coulter, wiceprzewodniczący GlobeScan, firmy, która przeprowadziła badanie, powiedział: "Mimo faktu, że Brytyjczycy bardzo sobie cenią wolność prasy, kiedy zapytaliśmy w szczególności o to, czy media przekazują rzetelne i prawdziwe informacje, respondenci byli dość krytyczni. Właściwie tylko jedna trzecia Brytyjczyków pozytywnie oceniła firmy medialne, zarówno państwowe, jak i prywatne".

Coulter powiedział też, że jest dość zaskoczony wynikami badania, ale zauważył, że ankieta była przeprowadzona w październiku tego roku, kiedy zaufanie do BBC i innych publicznych nadawców zostało nadszarpnięte serią wpadek w programach telewizyjnych.

Inne opinie

W kilku krajach badanie ujawniło też zaniepokojenie z powodu koncentracji własności mediów w kilku prywatnych rękach. W Brazylii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii więcej niż 70% badanych zgodziło się z opinią, że własność mediów ma znaczenie, ponieważ poglądy polityczne wpływają na przekaz wiadomości. Zwłaszcza Niemcy mieli złą opinię o swoich mediach prywatnych - tylko 18% wysoko oceniło ich rzetelność. Ogólnie jednak publiczne organizacje medialne były nieznacznie gorzej oceniane od prywatnych. Jedynie w Egipcie, Niemczech, Rosji i Singapurze ludzie ocenili media publiczne lepiej niż prywatne.

Ankieta została przeprowadzona przez międzynarodową firmę badawczą GlobeScan (we współpracy z MEMRB/Synovate) jako część serii programów powstających z okazji 75. rocznicy działalności BBC World Service.  

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną