Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Świat

Walka o spokój

W sprawie wolności prasy opinia światowa jest podzielona

Niektóre kraje, mocno wierzące w wolność swojej prasy, okazały się krytyczne wobec uczciwości i rzetelności tych mediów. Fot. Abhay Kumar, CC by SA Niektóre kraje, mocno wierzące w wolność swojej prasy, okazały się krytyczne wobec uczciwości i rzetelności tych mediów. Fot. Abhay Kumar, CC by SA
Najwięcej zwolenników wolność prasy miała w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

 

 

Co jest ważniejsze - wolność słowa czy stabilizacja? Serwis BBC zapytał o to ponad 11 tys. osób z 14 krajów.

56% zapytanych odpowiedziało, że wolność prasy jest bardzo ważna, bo stoi na straży wolnego społeczeństwa. Ale 40% uznało, że zgoda społeczna i pokój są ważniejsze, nawet jeśli oznacza to ograniczenie wolności prasy.

W większości z 14 krajów, w których przeprowadzono ankietę, wolność mediów (prasy, programów radiowych i telewizyjnych) uznano za sprawę ważniejszą niż stabilność społeczna. Najwięcej zwolenników wolność prasy miała w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, gdzie około 70% postawiło ją na pierwszym miejscu, a w Wenezueli, Kenii i Afryce Południowej - 60%. W Indiach i Rosji natomiast więcej osób ceni sobie spokój niż wolność słowa. Około 48% opowiedziało się tu za kontrolą prasy w imię stabilizacji. 40% uznało, że wolność prasy jest ważniejsza.

W ankiecie zapytano także jak respondenci oceniają wolność mediów w swoich krajach i ich rzetelność w przekazywaniu informacji. Wśród krajów rozwijających się opinie wahały się od wysokiej oceny mediów w Kenii, 81% pozytywnych opinii, do 41% w Meksyku. Aż 72% badanych uznało media indyjskie za wolne, w porównaniu z zaledwie 36% w Singapurze.

Uczciwość

Niektóre kraje, mocno wierzące w wolność swojej prasy, okazały się krytyczne wobec uczciwości i rzetelności tych mediów.

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech tylko 29% zapytanych było zdania, że ich media przekazują rzetelne informacje. Chris Coulter, wiceprzewodniczący GlobeScan, firmy, która przeprowadziła badanie, powiedział: "Mimo faktu, że Brytyjczycy bardzo sobie cenią wolność prasy, kiedy zapytaliśmy w szczególności o to, czy media przekazują rzetelne i prawdziwe informacje, respondenci byli dość krytyczni. Właściwie tylko jedna trzecia Brytyjczyków pozytywnie oceniła firmy medialne, zarówno państwowe, jak i prywatne".

Coulter powiedział też, że jest dość zaskoczony wynikami badania, ale zauważył, że ankieta była przeprowadzona w październiku tego roku, kiedy zaufanie do BBC i innych publicznych nadawców zostało nadszarpnięte serią wpadek w programach telewizyjnych.

Inne opinie

W kilku krajach badanie ujawniło też zaniepokojenie z powodu koncentracji własności mediów w kilku prywatnych rękach. W Brazylii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii więcej niż 70% badanych zgodziło się z opinią, że własność mediów ma znaczenie, ponieważ poglądy polityczne wpływają na przekaz wiadomości. Zwłaszcza Niemcy mieli złą opinię o swoich mediach prywatnych - tylko 18% wysoko oceniło ich rzetelność. Ogólnie jednak publiczne organizacje medialne były nieznacznie gorzej oceniane od prywatnych. Jedynie w Egipcie, Niemczech, Rosji i Singapurze ludzie ocenili media publiczne lepiej niż prywatne.

Ankieta została przeprowadzona przez międzynarodową firmę badawczą GlobeScan (we współpracy z MEMRB/Synovate) jako część serii programów powstających z okazji 75. rocznicy działalności BBC World Service.  

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną