Pekin przygotowuje się do Letnich Igrzysk z iście imperialną werwą

Przedolimpijskie porządki
Kiedy zapadła decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora igrzysk, chiński rząd obiecał, że uczyni Pekin ekomiastem z ‘zielonymi wzgórzami, czystą wodą, trawą i błękitnym niebem'.

  

W ramach wielkich porządków i renowacji władze stolicy Chin zamykają historyczną hutę i powiększa Centralną Dzielnicę Biznesu, donoszą media (China Daily, CCTV International).

Poszerzenie

Kilka tysięcy rodzin zostanie przeniesionych, aby czterokrotnie powiększyć centrum finansowe Pekinu, gdzie mieszczą się siedziby banków i ubezpieczycieli. W zamian za zgodę na przeprowadzkę poza trzecią obwodnicę (jedną z głównych autostrad centralnego Pekinu), ‘przesiedleńcy' otrzymają większe mieszkania. Pod dzielnicą biznesową ma powstać podziemna sieć dróg - dokładne odbicie tego, co na powierzchni, ze światłami sygnalizacyjnymi i znakami drogowymi. Magistrat Pekinu chce również zachęcić instytucje nie związane z finansami do przeniesienia się w inne miejsca. Financial Street ma być sercem branży finansowej.

Przeniesienie

Kiedy zapadła decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora igrzysk, chiński rząd obiecał, że uczyni Pekin ekomiastem z ‘zielonymi wzgórzami, czystą wodą, trawą i błękitnym niebem'. Beijing Shougang Group, jedna z wiodących hut stali w Chinach i największy zatruwacz miasta, właśnie wygasił jeden z czterech wielkich pieców. W czasie sierpniowych igrzysk ma produkować połowę tego co teraz. Pekińczycy od dawna czekali na tą decyzję, pisze "China Daily".

W ślad za piecem, który wytapiał żelazo przez 35 lat, do końca marca zamknięte zostaną dwa następne. W czasie Olimpiady będzie pracował tylko jeden, stosując się do ostrych wymagań ochrony środowiska nałożonych przez rząd. W tym czasie miesięczna produkcja wyniesie tylko 200 tyś. ton, 30% tego co w 2007 roku.

Huty grupy Shougang zostaną przeniesione na małą wyspę do graniczącej z Pekinem prowincji Hebei. Nowe zakłady - przyszła główna baza produkcji stali w Chinach - będą stosowały przyjazne środowisku technologie, redukujące szkodliwe emisje i dużo bardziej efektywnie wykorzystujące energię, zapowiadają Chińczycy.

Shougang straci na redukcji produkcji 350 mln USD, ale planuje odbicie finansowe: uruchomi nowocześniejszą produkcję i podniesie efektywności pracy. Zmaleją też koszty transportu, bo w nowym miejscu koncern będzie miał własny dostęp do portu Caofeidian i do obfitości rudy żelaza w Tangshan. Stary teren huty zostanie zamieniony w kompleks turystyczno-rozrywkowo-biznesowo-mieszkalny. Niektóre konstrukcje zachowa się na pamiątkę po odchodzącym do historii ‘mieście stali'.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną