Świat

Alians Cywilizacji

Jak zasypać przepaść między Zachodem a Wschodem?

Inicjatywa ma zmobilizować Inicjatywa ma zmobilizować "przeważającą większość ludzi, którzy chcą, i wiedzą jak, żyć w pokoju". Fot. Dreamsjung, Flickr, CC by SA
Nowa inicjatywa czołowych polityków, Alians Cywilizacji, ma zapobiec 'zderzeniu cywilizacji'.

W Madrycie właśnie odbyło się pierwsze spotkanie forum, na którym pojawiły się setki osobistości politycznych, religijnych i świata mediów. (Deutsche Welle, swissinfo.ch)

Starcie cywilizacji odwołane

Alians jest pomysłem premiera Hiszpanii José Zapatero i jego tureckiego odpowiednika Recepa Tayyipa Erdogana. Wystąpili z tym pomysłem na kilka miesięcy po ataku terrorystycznym w Madrycie, w którym zginęło 200 osób, jako reprezentanci dwóch cywilizacji rzekomo w konflikcie: chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Idea została poparta przez ONZ i oficjalnie ruszyła w 2005 roku. Dotychczas do aliansu przyłączyło się 80 krajów.

Inicjatywa ma zmobilizować tę "przeważającą większość ludzi, którzy chcą, i wiedzą jak, żyć w pokoju", powitał wszystkich premier Hiszpanii.

Oprócz dwóch premierów-inicjatorów, w forum wzięli udział m.in.: sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon, były portugalski prezydent Jorge Sampaio, obecnie wysoki przedstawiciel ONZ w Aliansie, laureat literackiej nagrody Nobla z Turcji Orhan Pamuk, irański laureat pokojowej nagrody Nobla Shirin Ebadi, brazylijski pisarz Paulo Coelho, królowa Jordanii Noor, sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Mussa i była prezydent Irlandii Mary Robinson.

Dość kultury strachu

W swoich raportach Alians stwierdza, że tzw. rosnąca przepaść między chrześcijańskim Zachodem a muzułmańskim Wschodem nie jest natury religijnej, ale politycznej. Przepaść ta pogłębiła się od czasu wojskowych interwencji w Afganistanie i Iraku, a także powodu braku rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Autorzy raportów (liderzy polityczni, akademiccy, z dziedziny finansów międzynarodowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i mediów) stwierdzili, że trzeba zacząć rozmontowywać stereotypy, które przepaść pogłębiają.

Shamil Idriss, dyrektor Aliansu, uważa, że potrzebna jest edukacja medialna, bowiem często napięcia religijne powstają z powodu nieodpowiedzialnych publikacji. Ukazanie się w Danii podburzających komiksów przedstawiających proroka Mahometa, uwagi papieża na temat islamu, relacje na temat stosunku prezydenta Iranu do Izraela - to kilka przykładów.

Normalne społeczeństwa

Pośród projektów, które forum ma zainicjować, jest wielomilionowy fundusz medialny, utworzony przez prywatnych filantropów i agencje medialne, niezależny od ONZ. Z funduszu mają być finansowane produkcje filmowe, które pomogą w promowaniu zrozumienia między kulturami i w zwalczaniu stereotypów. Alians próbuje namówić niektóre firmy producenckie z Hollywood, już zaangażowane w projekt, by zaczęły szerzyć przesłanie o religijnym pokoju, kulturowej harmonii i różnorodności jako normalnym stanie społeczeństw.

Inny pomysł to "mechanizm szybkiego reagowania mediów". Miałby zmniejszać napięcia społeczne w czasie kryzysów, takich jak ten spowodowany publikacją wizerunków Proroka w Danii, kiedy to brutalne demonstracje przetoczyły się przez ulice krajów muzułmańskich.

Dla tych, którzy chcą pokoju

Pod koniec roku fiński wysłannik Kristi Lintonen w imieniu Unii Europejskiej z zadowoleniem przyjęła raporty Aliansu. Powiedziała, że społeczność międzynarodowa musi wykreować publiczne poparcie dla odrzucenia ekstremizmu. Unia uznała rok 2008 Europejskim Rokiem Dialogu. Inne przykłady inicjatyw idących w tym samym kierunku to projekt Zarządzanie Globalizacją (w ramach procesu helsińskiego), prowadzony przez Finlandię i Tanzanię od 2003 roku, czy duńska inicjatywa Coexistence of Civilisations.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną