Świat

Unia prewencyjna

Warto tworzyć bank danych pasażerów samolotów?

Raz, dwa, trzy... Unia patrzy. Fot. mackz, Flickr, CC by SA Raz, dwa, trzy... Unia patrzy. Fot. mackz, Flickr, CC by SA mackz / Flickr CC by SA
Nowy europejski system antyterrorystyczny - ochrona czy inwigilacja?

Niemiecka minister sprawiedliwości Brigitte Zypries ostrzega przed tworzeniem europejskiego banku danych pasażerów samolotów. Gromadzenie i przechowywanie danych osób o nic nie podejrzanych jest sprzeczne z konstytucją niemiecką i narusza sferę prywatności obywateli, twierdzi. Niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schäuble bagatelizuje krytykę minister Zypries (Deutsche Welle; EU Business; ambasada niemiecka w Waszyngtonie).

15 lat w rejestrze

Linie lotnicze będą przekazywały policji dane osobowe ludzi, którzy nigdy nie byli o nic podejrzani, powiedziała minister podczas kongresu europejskiej policji w Berlinie w miniony wtorek. Wyraziła wątpliwości, czy te informacje faktycznie pomogą w zwalczaniu przestępczości. "Obawiam się, że będzie to kolejny krok w kierunku tworzeniu państwa prewencyjnego, które już teraz monitoruje i policyjnie nadzoruje swoich obywateli bez podawania powodu".

Europejski bank danych ma być wzorowany na umowie Unii ze Stanami Zjednoczonymi, która zezwala na przekazywanie FBI danych osobowych pasażerów lotniczych (ich nazwiska, adresy, adresy e-mail, numery telefonów, numery siedzeń i kart kredytowych, szczegóły podróży) w ciągu 15 minut od wystartowania samolotu lecącego do USA. Dane są przechowywane przez 15 lat. Ministrowie spraw wewnętrznych Unii, w tym niemiecki, poparli propozycję stworzenia europejskiego odpowiednika tego systemu - jako nowego narzędzia w walce z terroryzmem. Pasażerowie przylatujący i wylatujący z krajów UE będą musieli podawać 19 różnych typów informacji o sobie.

Technologia daje nam przewagę

Komisarz do spraw sprawiedliwości Unii Europejskiej Franco Frattini, zdecydowany zwolennik banku danych, powiedział o systemie: "technologia daje nam wielką przewagę". Zapewnił, że dane nie będą wykorzystywane. Obiecał, że dostęp do danych będzie limitowany i żadne poufne informacje na temat przekonań politycznych i religijnych nie będą ujawniane. Sprawa będzie dyskutowana w Parlamencie Europejskim i w parlamentach narodowych.

Wyższa izba parlamentu niemieckiego, Bundesrat, zatwierdziła plan banku danych w zeszłym miesiącu. Niższa izba parlamentu, Bundestag, dała zielone światło dla ustawy już w listopadzie zeszłego roku. Obrońcy prawa do prywatności w Niemczech krytykują rejestrowanie i przekazywanie prywatnych informacji.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną