„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Ostatni "poilu"

"Poilus" - francuscy weterani

Weteranów I wojny światowej wita Jacques Chirac. Weteranów I wojny światowej wita Jacques Chirac.
Zmarł ostatni francuski żołnierz I wojny światowej. To koniec pewnej epoki.

Przedwczoraj zmarł ostatni francuski żołnierz z czasów I wojny światowej, 110-letni Lazare Ponticelli. To dla Francji koniec pewnej epoki, gdyż I wojna światowa naznaczyła tu umysły i serca w sposób szczególnie mocny i ważny do dziś.

Nie ma nad Sekwaną i Loarą miasteczka bez centralnie ustawionego pomnika żołnierzy poległych w czasie Wielkiej Wojny lub choćby tablicy pamiątkowej z listą lokalnych ofiar konfliktu. Często znajduje się tam po kilka lub kilkanaście nazwisk mężczyzn z jednej rodziny. Wojenne żniwo pochłonęło wówczas życie ponad 8 i pół miliona żołnierzy francuskich, a opłakiwały swych bohaterów prawie wyłącznie kobiety i dzieci.

Lazare Ponticelli jest podwójnym symbolem - wojennego bohatera i imigranta walczącego o wolność Francji. Jako 9-latek przeszedł do Francji za chlebem z biednej północno włoskiej wioski przez zieloną granicę. W wieku 17 lat, oszukując komisję wojskową, że ma lat 18, zaciągnął się do Legii cudzoziemskiej. Po wojnie, na której odniósł jedynie ranę policzka, osiadł we Francji i założył wraz z braćmi przedsiębiorstwo zatrudniające dziś prawie 4 tysiące osób. Otrzymał obywatelstwo francuskie w roku 1939 i wiele, wiele medali i odznaczeń.

Historia ostatniego „poilu" (od "poile" - włos, wielu żołnierzy na wojnie nie goliło się i miało mocny zarost) jest dziś w znajdującej się na rozdrożu i szukającej nowego celu i miejsca, tak w Europie jak i świecie, a tradycyjnie przyjmującej emigrantów (Maria Curie-Skłodowska, rodzina Poniatowskich, były premier Bérégovoy, obecny porezydent Sarkozy), Francji tematem do zadumy i refleksji. Przykład pełnej i bohaterskiej integracji ekonomicznego imigranta w kraju, który dziś boryka się z przyjęciem imigrantów z krajów Maghrebu, Czeczeni, Afganistanu i Czarnej Afryki może być tylko ożywczy.

Na kilka miesięcy przed śmiercią udało się przekonać Lazare'a Ponticelli, by wyraził zgodę na uroczysty, patriotyczny pogrzeb. 110-latek zgodził się na prośbę prezydenta Sarkozy'ego, ale pod jednym warunkiem: iż będzie to uroczystość ku czci wszystkich „poilus". Oficjalne zamknięcie epoki nastąpi 17 marca w trakcie uroczystości pogrzebowych w Kościele Świętego Ludwika przy Pałacu Inwalidów w Paryżu.

Na świecie żyje jeszcze ośmiu żołnierzy z czasów I wojny światowej. Najstarszy z nich to 111-letni Brytyjczyk Henry Allingham. Drugi Brytyjczyk, Harry Patch ma 109 lat, a trzeci - 106-latek mieszka w Australii. Żyje również jeden 106-letni Amerykanin i dwóch 109-letnich Włochów. Z drugiej strony dawnego frontu dożył do dziś jeden 107-letni weteran armii austro-węgierskiej i 109-letni Turek. Ostatni żołnierz Cesarza Wilhelma zmarł 1 stycznia tego roku w wieku 107 lat.

 

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną