Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

USA: krawędź recesji

FED zastawia swoje rezerwy

Czy setki tysięcy miliardów dolarów na uratowanie narodowego systemu finansowego od ruiny będą pochodziły od podatników? Fot. o2ma, Flickr, CC by SA Czy setki tysięcy miliardów dolarów na uratowanie narodowego systemu finansowego od ruiny będą pochodziły od podatników? Fot. o2ma, Flickr, CC by SA
Nie rozumiesz o co chodzi w tym kryzysie? Witaj w klubie!


Fed, bank centralny Stanów Zjednoczonych, kolejny raz obniżył stopy procentowe. To szóste cięcie w ciągu sześciu miesięcy. Obniżka o 0,75 proc. tchnęła nadzieję w giełdy, że tani kredyt uratuje USA przed recesją. Ceny akcji w USA strzeliły w górę o ponad 2 proc.; podobnie giełdy zachodnioeuropejskie. Decyzję Fed pochwalił Biały Dom i ponowił poparcie dla jego szafa, Bena Bernanke. Inwestorzy szybko zagarnęli zyski, ale problem nie zniknął, padają komentarze. Przeciwnie - jest przerzucany w inne ręce. (za BBC, Reuters)

Na pół baku

Interwencja Fed to kolejny argument dla zwolenników teorii, że sytuacja jest gorsza, niż ją się powszechnie przedstawia. Obniżka stóp do 2,25 procenta (z początkowych 5,25) to ostatni z serii ruchów Rezerwy Federalnej, które mają zapobiec eskalacji kryzysu finansowego, rozpętanego w sierpniu zeszłego roku. Wcześniej Fed zasilił sektor bankowy kwotą 200 mld dolarów, pożyczając bankom 200 mld dolarów w postaci 28-dniowych bonów skarbowych.

Te ostatnie posunięcia Fed, łącznie z najnowszymi 30 mld dolarów pomocy dla JPMorgan w przejęciu upadającego Bear Stearns, niosą ze sobą coś więcej niż ryzyko finansowe, uważają Der Spiegel i New York Times. Cała akcja ma globalny zasięg. Uczestniczą w niej także Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Bank Kanady, Bank Szwajcarii. Łącznie w ciągu kilku miesięcy walki z kryzysem w międzynarodowy sektor bankowy wpompowano przeszło bilion dolarów.

Analitycy ostrzegają, że mimo całej swojej potęgi, Rezerwa Federalna i jej program "pożyczek bezpieczeństwa" ma skończoną moc sprawczą - o ile w którymś momencie bank Ameryki nie zdecyduje się na dodrukowywanie pieniędzy, żeby zapłacić za swoją akcję ratunkową.

Reklama