„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Czy Obama zbieleje?

Europa oczarowana Obamą

Popularność Obamy w Europie to coś więcej niż zauroczenie 'czarnym Kennedym'.

W którym kraju Europy kandydat na głowę państwa musi zdać taki egzamin? W jakim państwie musi objechać cały kraj, odbyć setki wieców i wygrać kilkadziesiąt głosowań, by móc w ogóle ubiegać się o najwyższy urząd w państwie? W żadnym, bo europejska demokracja wciąż chroni klasy polityczne przed wolą szeregowych obywateli, a partyjne establishmenty przed konkurencją ze strony naturalnych przywódców. Może dlatego europejska polityka cierpi dziś na deficyt przywództwa i rozpad partii, a amerykańska kwitnie nawet po ośmioletnich rządach George’a Busha.

Popularność Baracka Obamy w Europie to coś więcej niż zauroczenie „czarnym Kennedym”. Czarny wygrał prawybory z białą, trybun ludowy z kandydatką establishmentu, skazany na porażkę outsider z murowanym zwycięzcą – dla Europejczyka to wszystko jest jeszcze bardziej niepojęte niż dla Amerykanina, a sukces Obamy podważył europejski cynizm w podejściu do demokracji. Ale podskórna nadzieja na odnowę polityki, która towarzyszy europejskiej „obamomanii”, zostanie wkrótce ostudzona. I to przez samego Obamę.

Do zdobycia niezdecydowanych, czyli potencjalnych wyborców Johna McCaina, kontrkandydata do prezydentury, nie wystarczy już orędowanie za „wielką zmianą w Waszyngtonie”. Obama będzie musiał stępić swoją retorykę walki z establishmentem, zdobyć się na odrobinę konserwatyzmu i skonkretyzować mgliste dotąd wizjonerstwo. To wszystko nie przyda mu świeżości, której zawdzięcza swój dotychczasowy sukces, ale bez tego nie zdobędzie Białego Domu. Co innego, gdyby czwartego listopada głosowali Europejczycy...

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną