Świat

Wypadek pociągu w Czechach

Polacy wśród pasażerów pociągu, który uderzył w most

Infodad / Flickr CC by SA
W miejscowości Studenka pociąg z prędkością 120 km/h uderzył w most. Siedem osób zginęło.

Według najnowszych danych w wypadku śmierć poniosło siedem osób, a 67 zostało rannych. Wciąż trwa ustalanie, czy jedną z ofiar śmiertelnych mógł być Polak. "Nie możemy tego potwiedzić, bo trwa identyfikacja ciał" - powiedział premier Donald Tusk, który po południu przybył na miejsce katastrofy. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że rannych jest dziewięciu Polaków, w tym jednak osoba w stanie ciężkim.

Do wypadku doszło w piątek ok. 10.30. Pociąg EuroCity "Comenius" jechał z Krakowa do Pragi. W miejscowości Studenka z prędkością 120 km/h uderzył w zawalony most. Doniesienia na temat przyczyn katastrofy są sprzeczne. Czeska straż pożarna utrzymuje, że remontowany właśnie most zawalił się na przejeżdżający pod nim pociąg. Z kolei lokalna policja podaje, że pociąg uderzył w zawaloną już konstrukcję. Na skutek zderzenia wykoleiła się lokomotywa i pierwsze trzy wagony składu.

Pociągiem jechało 137 Polaków, a wszystkich pasażerów było ok. 400. Sporą część z nich stanowili młodzi ludzie - Czeci, Słowacy i Polacy, którzy jechali na koncert Iron Maiden w Pradze. W Polsce bilety na pociąg kupiły 54 osoby. 

Na miejscu są jednostki straży pożarnej i służby ratownicze z całych Moraw. Polskie Ministerstwo Zdrowia zaapelowało o oddawanie krwi na rzecz ofiar wypadku. Można ją oddawać w regionalnych stacjach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, szczególnie w Raciborzu, Katowicach i Wałbrzychu. Krew można oddać w całym kraju, jednak wymienione miejsca są ważne, ponieważ znajdują się najbliżej szpitali, które przyjmują rannych.

IAR / PAP / az

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną