Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wyścig do granic

Do jakich osiągnięć sportowcy są jeszcze zdolni – na dopingu i bez?

Rekordy bez granic Rekordy bez granic
Rekord świata to triumf iście epicki, największy sukces, jaki sportowiec może osiągnąć. Bo rekord świata symbolizuje pułap zdolności człowieka, dotarcie do granic jego możliwości.

Pościg za ułamkami sekund i milimetrami to taka sama cecha igrzysk olimpijskich jak pięć powiązanych ze sobą kół. Za pomocą komputerowych analiz ruchu, rozplanowanych diet i treningów mentalnych ciało ludzkie jako maszyna sportowa jest ciągle udoskonalane. W którym momencie jego potencjał nie wytrzymuje?


Sięganie do granic zajmuje sportowców i naukowców. Zespół paryskiego Instytutu Biomedycznych i Epidemiologicznych Badań nad Sportem widzi zbliżający się koniec rekordów. Francuzi przeanalizowali 3263 rekordy. Wynik: bije się je coraz rzadziej. Osiągi poprawiane są o coraz mniejsze wartości. W skoku wzwyż przewidują ostateczną granicę na 2,467 m, w biegu na 100 m na 9,726 sekundy - to czas, w jakim przebiegł ten dystans w maju w Nowym Jorku Jamajczyk Usain Bolt.

Inne prognozy płyną z badań holenderskich. Profesor statystyki z uniwersytetu w Tilburgu John Einmahl na podstawie teorii ekstremów wyliczył rekord w skoku wzwyż na 2,50 m. W sprincie przewiduje niewiarygodne 9,29 s.
Kto ma rację? Wygląda na to, że granica w skoku wzwyż została już osiągnięta. Ale gdzie jeszcze? Jak szybko może pobiec maratończyk, jak daleko wylądować skoczek w dal? Każdy nowy rekord nakręca spiralę.
Patrząc z tej perspektywy, pływanie to najbardziej pasjonująca z olimpijskich dyscyplin. Od początku roku padło 51 rekordów. Co cztery lata, w każdym sezonie olimpijskim, dochodzi w pływaniu do eksplozji wyników. Kariery pływaków odzwierciedlają szereg trendów, które wyjaśniają to zjawisko: postęp technologiczny w postaci kostiumów redukujących opór wody, profesjonalizacja, która pozwala zawodnikom skupiać się wyłącznie na uprawianiu sportu, zmiany w metodyce treningu.

Doping w pływaniu jest efektywny. Pływacy potrzebują kondycji i siły. Muszą przechodzić nadzwyczajne cykle treningowe i podczas jednych zawodów startują wiele razy.

Reklama