Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Benedykt przed rabinami

Skandal z Williamsonem

Papież Benedykt XVI próbuje odbudować zaufanie opinii żydowskiej. Robi to nieprzekonująco

Watykan tego nigdy nie przyzna oficjalnie, ale skutki skandalu z bp. antysemitą Williamsonem i lefebrystami w tle, są tak opłakane, że papież usiłuje teraz odbudować zaufanie opinii żydowskiej. Spotkał się więc w Rzymie z delegacją rabinów amerykańskich, by im powiedzieć, że Kościół nigdy nie popierał negacjonistów.

Robi to jednak nieprzekonująco, jak nieprzekonująco próbował uspokoić muzułmanów po protestach wywołanych jego przemówieniem w Ratyzbonie. Mam wrażenie, że dialog z islamem leży Benedyktowi XVI głębiej na sercu niż z judaizmem, ale na obu polach nie potrafi odbudować prestiżu, jaki wyrobiło sobie papiestwo za Jana Pawła II w oczach i Żydów, i muzułmanów. Jest to zapewne skutek nieco innego rozumienia i wykonywania funkcji papieża. Wojtyła nie skupiał się tylko na katolickiej rzymskiej ortodoksji i zwieraniu szeregów Kościoła.

Gdyby Benedykt XVI chciał wysłać jasny i czytelny znak do społeczności żydowskiej, mógłby zapowiedzieć, że wśród biskupów katolickich nie ma miejsca na biskupa antysemitę i negacjonistę. A w posoborowym Kościele nie ma miejsca na wspólnotę wiernych tolerujących duszpasterzy o tak chorych poglądach. Spotkanie w Rzymie z rabinami to krok we właściwym kierunku, ale niewystarczający. Z tego kryzysu Watykan szybko się nie podniesie.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną