Świat

Z dala od Atlantyku

Szczyt NATO w Krakowie

NATO stanowi jedyną polisę ubezpieczeniową i musimy dbać, by nie utonął w kłótniach o strategie i misje

Na ważnym ministerialnym szczycie NATO w Krakowie mówiono o perspektywach Sojuszu Atlantyckiego: trzeba, by stawił czoło nowym zagrożeniom. Nie tyle groźbie wojny klasycznej, bo w taką nikt nie wierzy, ile terroryzmowi, zagrożeniom dla bezpieczeństwa energetycznego, niestabilności na obszarach z dala od Atlantyku (jak w Afganistanie), a nawet zakłóceniom klimatu. Sekretarz generalny mówił też o przyszłym rozszerzeniu Sojuszu – o Ukrainę i Gruzję. Ambitny to program, który powinien się Polsce podobać. Niemal w tym samym dniu głos zabrała Segolene Royal, która półtora roku temu o mało co nie została prezydentem Francji. Skrytykowała planowany powrót swego kraju do struktury wojskowej NATO, oceniając, że Sojusz to pozostałość zimnej wojny, który niepotrzebnie drażni świat jako „zbrojne ramię” Zachodu.

W Polsce musimy się obawiać, że nastawienie pani Royal podziela znaczna część opinii publicznej naszych sojuszników. Trzeba jasno powiedzieć, że dzisiejszy stan ducha – nie tylko ze względu na kryzys gospodarczy – nie skłania w ogóle do strategicznych debat. Zwykli zjadacze chleba nie mają ani pieniędzy, ani ochoty na nowe przygody. Dla Polski to ważna lekcja, bo przecież Sojusz stanowi jedyną polisę ubezpieczeniową i musimy dbać, by nie utonął w kłótniach o strategie i misje. Widać wyraźnie, iż zarówno nowy amerykański rząd, jak i partnerzy europejscy chcą spróbować nowego, konstruktywnego podejścia do starych problemów: Korei, Iranu, Bliskiego Wschodu, także – co dla nas ważne – do Rosji. Polska – mimo smutnych doświadczeń historycznych – nie powinna grać roli Kasandry, bo pozbawia się wszelkiego wpływu na wielką politykę. W trudnych czasach trzeba więcej spokoju, cierpliwości i umiejętności gry zespołowej.

Polityka 9.2009 (2694) z dnia 28.02.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Z dala od Atlantyku"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną