Korea pręży muskuły

Pieśń rakiety
Przegląd prasy azjatyckiej ws. północnokoreańskiej rakiety.

Rakieta północnokoreańska umieściła satelitę zamiast na orbicie - w wodach Pacyfiku.  Zobaczmy, co piszą o tym agencje azjatyckie:

  • KCNA, czyli agencja prasowa Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej: „Planowane wyniesienie satelity dla celów pokojowych zostało poparte przez  różne organizacje w wielu krajach świata...Satelita krąży normalnie po orbicie, przekazując dane i nadając pieśni na cześć Kim Ir sena i jego syna Kim Dzong ila".
  • Agencja Xinhua (ChRL): „Chiński minister spraw zagranicznych, Yang Jiechi, przeprowadził w niedzielę rozmowy telefoniczne z amerykańskim sekretarzem stanu oraz ministrami spraw zagranicznych Rosji, Japonii, Korei Południowej na temat działalności KRLD w kwestii wystrzelenia rakiety. Chiny dostrzegły oświadczenie KRLD w sprawie próby rakietowej, która dotyczyła eksperymentu z satelitą komunikacyjnym i odnotowały zaniepokojenie odpowiednich stron - USA, Rosji, Japonii i Korei Południowej. Chiny jako sąsiad Korei były zawsze zainteresowane metodami pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim oraz w regionie Azji Północno-Wschodniej. Jak podają media rosyjskie, KRLD nie umieściła satelity na orbicie okołoziemskiej. Japonia oświadczyła, że nie może potwierdzić, czy satelita wszedł na orbitę i czy zakończył istnienie po odebraniu sygnału przechwycenia".
  • Agencja Itar Tass: „Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow przedyskutował ze swoim kontrpartnerem chińskim kwestię wyniesienia północnokoreańskiego satelity. Biorąc pod uwagę zaniepokojenie niektórych krajów tą sprawą w kontekście zbliżającej się dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ministrowie zaapelowali o powściągliwość".
  • Press Trust of India: „Pomimo intensywnej presji USA, Japonii i Korei Południowej Rada Bezpieczeństwa NZ nie zdołała ogłosić natychmiastowego oświadczenia, w którym potępiono by północnokoreańską próbę rakietową".

I jeszcze pozaazjatycka wiadomość z Caracas: Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez zasugerował społeczności międzynarodowej,  aby  w związku z próbą północnokoreańską „nie starała się wzniecać wichrów wojny" .
                                                               

 

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną