Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Wolałbym Jelcyna

Stosunki Polska-Rosja

Zbyt powoli posuwa się pojednanie polsko-rosyjskie. Wolałbym, żeby dziś Rosję reprezentował Borys Jelcyn.

Dziś, 1 września, 70 lat po wybuchu II Wojny Światowej, oddajemy hołd jej bohaterom i ofiarom. Pamięć historyczna, w tym dniu szczególnie żywa, musi służyć żyjącym, którzy powinni budować lepszą przyszłość. Tak sens ma uroczystość na Westerplatte. Dawno nadszedł czas na pojednanie narodów, zwłaszcza, że zbrodnie i krzywdy nie będą koszmarem przyszłego pokolenia.

Zbyt powoli posuwa się pojednanie polsko-rosyjskie, dlaczego wolniej niż polsko-niemieckie? Wiadomo. Niemców stać było na gesty i ekspiacje, których władze rosyjskie nam dziś szczędzą. Ale dlaczego gorzej pojednanie polsko-rosyjskie posuwa się wolniej niż niemiecko-rosyjskie? To rzeczywiście absurd - jak to określił premier Donad Tusk. Może powinniśmy ze swej strony zrobić więcej? Prezydent Putin napisał „list do Polaków", który można krytykować, ale można też wyciągnąć z niego wiele zdań obiecujących na przyszłość. Wolałbym, żeby dziś Rosję reprezentował Borys Jelcyn. Ten nie tylko odwiedził symboliczny grób na Powązkach w Warszawie, ale też wyraźnie poruszony uronił łzę...

Niedawno patriarcha prawosławny Cyryl upominał się o pamięć  komunistycznego terroru. Cerkiew rosyjska chce właczyć się do rozwiązania „problemów trudnych"  między Polską a Rosją. Czy należycie doceniamy te głosy, czy propagujemy je w Polsce? Za mało dostrzegamy te pozytywne elementy w Rosji, która dopiero dochodzi do ładu z własną historią. Trzeba jej w tym pomóc. 

 

 

 

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną