Żyjmy Lepiej

Kręgosłup na porodówce

Jak zadbać o kręgosłup w czasie ciąży

Wiele z ciążowych dolegliwości wytłumaczyć można zmianami postawy i związanymi z tym przeciążeniami. Wiele z ciążowych dolegliwości wytłumaczyć można zmianami postawy i związanymi z tym przeciążeniami. Getty Images
Ciąża to okres wielu dynamicznych zmian w całym organizmie. Mogą one sprawić plecom wiele kłopotów. Jak tego uniknąć albo przynajmniej zminimalizować dolegliwości?

Ból w dolnej części pleców zgłasza w pewnym momencie życia ok. 70 proc. kobiet, ale dotyczy on 50–80 proc. ciężarnych. U kobiet z wcześniejszymi problemami z przewlekłym bólem pleców w ciąży ból występuje dwa razy częściej niż u tych, które ich nie doświadczyły. Te matki, które w poprzedniej ciąży cierpiały z powodu bólu pleców, w kolejnej mają aż 85 proc. szans na ich powtórzenie. Dyskomfort najczęściej pojawia się między piątym a siódmym miesiącem, bywa jednak i tak, że towarzyszy kobiecie od samego początku ciąży.

Przyczyn dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa i innych stawów jest dużo, zazwyczaj jednak jest to kombinacja czynników mechanicznych, hormonalnych, krążeniowych i psychospołecznych. Wiele badań wskazuje np., że ważnym czynnikiem jest tu zwiększona masa ciała. Warto zatem zadbać o prawidłowy przyrost wagi. Ale na inne przyczyny – zmiany posturalne, hormonalne, mechanikę oddychania czy pracę mięśni głębokich – kobieta także może mieć duży wpływ.

Ciężar

Wiele z ciążowych dolegliwości wytłumaczyć można zmianami postawy i związanymi z tym przeciążeniami. W czasie ciąży zwiększa się masa ciała, a na skutek powiększającej się macicy przesuwa się środek ciężkości. To powoduje zmiany w ustawieniu stawów kręgosłupa i kończyn – inaczej muszą one rozłożyć siły działające na ciało.

Do wcześniejszych przeciążeń kręgosłupa, efektów dawnych urazów, nawyków ruchowych wynikających z często przyjmowanych pozycji czy wielokrotnie powtarzanych tych samych ruchów (np. w pracy) organizm się adaptuje. Powstają kompensacje, które mają ułatwić wydajne funkcjonowanie bez bólu. Ciąża powoduje zamieszanie w dawnych schematach pracy ciała i to często objawia się bólem. Jak sobie w tym przypadku pomóc? Po wyeliminowaniu możliwych komplikacji wynikających z samego przebiegu ciąży warto skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty, który określi przyczynę problemu i dobierze odpowiednie działania – terapię manualną, masaż, ćwiczenia, kinesiotaping itd.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Co nam dolega; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Kręgosłup na porodówce"
Reklama