Żyjmy Lepiej

Rób to, co mówię

Jak okazuje emocje i komunikuje się z człowiekiem bezkompromisowy koci indywidualista

Kocie oko do orientowania się w otoczeniu potrzebuje ok. 6 razy mniej światła niż ludzkie. Kocie oko do orientowania się w otoczeniu potrzebuje ok. 6 razy mniej światła niż ludzkie. 123 RF
Kot to bezkompromisowy indywidualista – wie to każdy człowiek, który ma z nim do czynienia na co dzień. W dodatku, inaczej niż pies, ma zwykle twarz pokerzysty. Tym ważniejsze jest więc zrozumienie, jak działają jego zmysły, i właściwe odczytywanie wysyłanych przez niego sygnałów.

Dźwięki

Jeśli kot chce powiedzieć człowiekowi, że to, co robi, mu się nie podoba, odchodzi, a jeśli to nie przyniesie efektu – syczy, prycha, w końcu warczy. Ten ostatni sygnał świadczy o tym, że czuje się już bardzo zagrożony i jest bliski podjęcia działań w samoobronie, ale jeszcze próbuje: ostrzegam cię, pozwól mi się oddalić.

Odgłosy, które człowiek odbiera jako przyjazne, to mruczenie i miauczenie. Pierwszy nie jest jednak jednoznaczny: wciąż nie wiadomo, po co kot go wydaje. Mruczy, kiedy jest zadowolony, ale także wtedy, jak go coś bardzo boli, a nawet kiedy umiera. Być może ta czynność spełnia funkcję samouspokojenia i uniwersalny komunikat: jest mi dobrze albo jest mi źle, ale chcę, żebyś przy mnie był.

Jeśli chodzi o miauczenie, interesujące jest to, że kot nie miauczy do drugiego kota. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kocięta są głodne albo nawołują matkę. W komunikacji z osobnikami swojego gatunku – poza sygnałami zapachowymi i wizualnymi – używa dźwięków o częstotliwościach dla ludzkiego ucha niesłyszalnych. Można więc odnieść wrażenie, że zaserwował człowiekowi uproszczoną wersję swojego słownika, bo tylko tyle jest on w stanie zrozumieć.

Uszy łatwo zranić, bo są bardzo delikatne i cienkie.123 RFUszy łatwo zranić, bo są bardzo delikatne i cienkie.

Kot potrafi miauczeć w bardzo różny sposób. Jest pomiaukiwanie i charakterystyczne ćwierkanie – to oznaka ekscytacji, ale też sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Podczas „marcowania” przekształcają się one w gardłowe wycie. Jest jeszcze krótki pomruk zadowolenia – głównie zaraz po przebudzeniu, kiedy kot robi ministretching.

Wąsy (wibrysy) i uszy

Wibrysy służą kotu do utrzymywania równowagi oraz badania przedmiotów i osób, które są przed nim lub obok niego. Pomagają też ocenić, czy kot zmieści się w dany otwór, czy nie, bo ich przybliżona łączna długość jest taka jak najszerszy fragment ciała.

Żyjmy lepiej „Nasze zwierzęta” (100167) z dnia 25.05.2020; Jak pies z kotem; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Rób to, co mówię"
Reklama