Żyjmy Lepiej

Przygarnij królową

A może hodować mrówki?

Utrzymanie mrówek może być praktycznie bezkosztowe w porównaniu z hodowlą innych zwierząt. Utrzymanie mrówek może być praktycznie bezkosztowe w porównaniu z hodowlą innych zwierząt. BEW
Kto żyje z jednym stworzeniem domowym, ma zazwyczaj kogo przytulić, ale nie trafia mu się okazja do obserwowania międzyzwierzęcych interakcji. Jeśli komuś bliższe jest bardziej badawcze podejście do świata przyrody, może się zdecydować na hodowlę mrówek.
Jak urządzić siedzibę dla kolonii owadów? W sklepach internetowych dostępne są formikaria, jak fachowo nazywa się takie lokum, ale można je też stworzyć samodzielnie.Getty Images Jak urządzić siedzibę dla kolonii owadów? W sklepach internetowych dostępne są formikaria, jak fachowo nazywa się takie lokum, ale można je też stworzyć samodzielnie.

Choć większości Polaków kojarzą się raczej z problemem, mrówki są jedynymi owadami społecznymi, które w przeciętnym nadwiślańskim M można bezproblemowo hodować i podglądać. – Niezwykle wciągające jest obserwowanie, jak współpracują, uczą się i komunikują. Zwłaszcza że na ich aktywność łatwo można wpływać. To atrakcyjne szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym – mówi dr Paweł J. Mazurkiewicz, psycholog i badacz zwyczajów mrówek (a słuszność jego słów potwierdza osobiste doświadczenie autorki tekstu, matki ciekawego świata dziewięciolatka).

Żyjmy Lepiej „Nasze zwierzęta” (100167) z dnia 25.05.2020; Jak ptak z gryzoniem; s. 149
Oryginalny tytuł tekstu: "Przygarnij królową"