Żyjmy Lepiej

Zdrowie na skróty

Czy suplementy pomagają, czy raczej szkodzą

Suplementami można sobie zaszkodzić – ostrzegają lekarze. I uczulają, żeby zwrócić uwagę na sposób i okoliczności, w jakich je przyjmujemy. Suplementami można sobie zaszkodzić – ostrzegają lekarze. I uczulają, żeby zwrócić uwagę na sposób i okoliczności, w jakich je przyjmujemy. 123 RF
Przeciętny Polak wspomaga się tabletkami magnezu, wapnia i selenu, witaminami C, D oraz preparatami na skórę, paznokcie, dobrą pracę mózgu, odchudzanie i poprawę odporności. Bierze suplementów dużo i często i wierzy, że im są droższe, tym lepiej działają. Czy słusznie?

Ludmiła Podgórska, dietetyczka kliniczna, i technolog żywności związana z firmą bLife, jest w tej sprawie zdecydowana: – Niedobory powinniśmy raczej regulować odpowiednim jedzeniem, ułożyć jadłospis tak, żeby nic nie trzeba było suplementować. I dopóki badania nie wykazują, że czegoś w organizmie nam brakuje, to nie ma potrzeby suplementacji. Oczywiście są wyjątki.

Większości z nas brakuje witaminy D. Nie tylko z powodu braku słońca przez dużą część roku, ale i ze względu na wielogodzinne przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach.

Żyjmy lepiej „Trzymaj formę” (100171) z dnia 27.07.2020; Czego potrzebuje ciało; s. 154
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdrowie na skróty"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >