Żyjmy Lepiej

Granie na szklankach

Co pić podczas ćwiczeń

Mitem jest, że kranówka jest pozbawiona minerałów. Mitem jest, że kranówka jest pozbawiona minerałów. Getty Images
Ruszając się, można pić różne napoje: wodę i soki, herbatę i kawę. Pytanie tylko, jakie i w jakich ilościach, żeby organizm był zadowolony.

Polacy polubili wodę. Coraz częściej zastępują nią napoje, szczególnie słodkie. Wciąż jednak przyjmują jej zbyt mało – zalecanych dziennie 7–8 szklanek (ok. 1,5 l) wypija zaledwie 6 proc. Wiele osób także nie wie, że woda, która jednemu służy, innemu może zaszkodzić. Eksperci ds. żywienia radzą, aby dobrać ją, eksperymentując z różnymi rodzajami. Trzeba sprawdzić, jak czujemy się po wodzie niegazowanej, jak po zmineralizowanej, a jak gazowanej (po tej ostatniej zdarzają się wzdęcia i bulgotanie w brzuchu). Wskazują też na wady i zalety konkretnych wód.

Woda źródlana

Obiegowa opinia głosi, że jest najzdrowsza. Damian Parol, dietetyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwraca jednak uwagę na to, że ta butelkowana jest dość uboga w składniki mineralne: – Jeśli komuś na nich zależy, picie takiej wody ma niewielki sens.

Wody źródlane polecane są małym dzieciom, a także osobom, które ze względu na stan zdrowia, np. niewydolność nerek, muszą unikać pokarmów i napojów bogatych w minerały. Ponadto trzeba pamiętać, że wypijanie dużych ilości jakichkolwiek płynów nasila diurezę, a z moczem organizm wydala np. wapń, magnez czy sód, a gdy ich brakuje, czujemy się gorzej.

Wody zmineralizowane

Specjaliści polecają je w pierwszej kolejności, szczególnie latem, bo one dostarczają najwięcej niezbędnych człowiekowi jonów magnezu, wapnia oraz sodu. Magnez wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, przekaźnictwo impulsów nerwowych, a także mięśni podczas wysiłku fizycznego. Ponadto przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu, a także arytmii serca. Z kolei wapń jest konieczny nie tylko do budowy zębów i kości, ale także do pracy mięśni (w tym serca) i krzepnięcia krwi, reguluje również ciśnienie tętnicze. Jeden i drugi minerał mają też działanie alkalizujące, więc uczestniczą w gospodarce kwasowo-zasadowej.

Żyjmy lepiej „Trzymaj formę” (100171) z dnia 27.07.2020; Czego potrzebuje ciało; s. 156
Oryginalny tytuł tekstu: "Granie na szklankach"
Reklama