Jak Napoleon sprzedał Luizjanę
Dlaczego Francuzi nie stworzyli Ameryki
To był pierwszy z dwóch najlepszych interesów Stanów Zjednoczonych w XIX w. W 1803 r., przed kupieniem od Rosji Alaski, Amerykanie wynegocjowali z Francją nabycie Luizjany.
Podpisanie aktu sprzedaży Luizjany na rzecz Stanów Zjednoczonych Ameryki
New York Public Library/Getty Images

Podpisanie aktu sprzedaży Luizjany na rzecz Stanów Zjednoczonych Ameryki

Kraina, nazywana przez Francuzów Luizjaną, obejmowała terytorium 15 dzisiejszych stanów USA i dwie prowincje kanadyjskie: całe dzisiejsze Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahomę, Nebraskę, część Minnesoty położoną na zachodnim brzegu Missisipi, Północną Dakotę, większość Dakoty Południowej, część Nowego Meksyku, północny Teksas, kawałki Montany, Wyoming, Colorado, Luizjanę na zachód od Missisipi wraz z miastem Nowy Orlean i niewielkie terytoria w dzisiejszych kanadyjskich prowincjach Alberta i Saskatchewan. Lwią część ówczesnego francuskiego imperium amerykańskiego. Cały amerykański środkowy zachód jest upstrzony francuskimi nazwami obecnie wielkich miast. Samochód Cadillac został nazwany na cześć założyciela Detroit…

Prezydent Jefferson nazwał ten zakup „obszernym zabezpieczeniem naszej przyszłości i rozległym obszarem dla błogosławieństw wolności”. Stany Zjednoczone podwoiły swoje terytorium. Chodziło jednak nie tylko, i nie przede wszystkim, o terytorium.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj