Niemcy coraz mniej chadeccy
Niemieckie zwątpienie
Po sześciu latach rządów Angeli Merkel Niemcy wcale nie są aż tak chadeckie, jak się wydaje. A niemiecka chadecja nie jest już aż tak europejska, jak się do tego przyzwyczailiśmy.
Słabym ogniwem rządów Angeli Merkel jest dziś sama pani kanclerz, która miota się od ściany do ściany, zwleka z decyzjami i nie wiadomo, o co jej chodzi.
Tobias Schwarz/Reuters/Forum

Słabym ogniwem rządów Angeli Merkel jest dziś sama pani kanclerz, która miota się od ściany do ściany, zwleka z decyzjami i nie wiadomo, o co jej chodzi.

Angela Merkel w ogóle nie ma ostatnio dobrej prasy. Jeszcze w 2007 r. fetowano ją jako „żelazną kanclerzynę”, która uratowała resztki obalonego przez Francuzów i Holendrów traktatu konstytucyjnego. Ale już w 2010 r., kiedy ociągała się z pomocą dla Grecji, sarkano, że jako wychowana w NRD jest oportunistką, która nie rozumie ducha europejskiej solidarności. A kilka miesięcy temu jej zdjęcia z nogą w gipsie podpisywano „Chory człowiek Europy” i mówiono, że Europa to zbyt ważny polityczny projekt, by – tak jak pani kanclerz – pozostawiać go na pastwę agencji ratingowych.

„Ona psuje mi moją Europę” – miał powiedzieć w lipcu do swojego przyjaciela były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Uznał, że postawa pani Merkel wobec Europy jest niebezpieczna i zarzucił jej brak politycznego kompasu i serca dla procesu zjednoczenia Europy. Tyle że – jak obawiają się młodzi – Europy Kohla i Mitterranda, Schmidta i Giscarda d’Estaing, nie mówiąc o tej de Gaulle’a i Adenauera, już od dawna nie ma. Tamta powstawała jako powojenna utopia, z ducha pojednania dwóch „dziedzicznych wrogów” i konfrontacji z radzieckim zagrożeniem. Jej rusztowaniem była wspólnota gospodarcza. Ale ścianą nośną – żelazna kurtyna dzieląca Stary Kontynent.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną