Bunt niemieckich katolików
Warczenie owiec
Wierni organizują się przeciw swoim pasterzom. Sprawa rozrzutnego biskupa Limburga to tylko jedna z wielu, które bulwersują niemieckich katolików.
85 proc. Niemców uważa, że przypadek limburskiego biskupa szkodzi wizerunkowi Kościoła katolickiego.
Petr Josek/Reuters/Forum

85 proc. Niemców uważa, że przypadek limburskiego biskupa szkodzi wizerunkowi Kościoła katolickiego.

Przed północą hanowerska policja zatrzymuje Volkswagena Phaetona, który przejechał na czerwonym świetle. Za kierownicą siedzi 51-letnia biskup Margot Kässmann, przewodnicząca Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Funkcjonariusze wyczuwają charakterystyczny zapach, więc nie obywa się bez badania krwi. Wynik: 1,5 promila alkoholu. Cztery dni później Käss­mann – nazywana papieżycą niemieckich protestantów – podaje się do dymisji. Trzy lata temu gest ten zjednał jej sympatię mediów i dużej części wiernych. Ponad dwie trzecie Niemców jest przekonanych, że sprawa nie zaszkodziła wizerunkowi Kościoła ewangelickiego – pokazał przeprowadzony na gorąco sondaż telewizji N24.

Katolicki biskup heskiego Limburga Franz-Peter Tebartz-van Elst przyjął zupełnie inną strategię – gra na czas. Jest krytykowany zwłaszcza za zamiłowanie do luksusu, jakże kontrastujące z demonstracyjną skromnością nowego gospodarza Watykanu. Koszty rozbudowy jego rezydencji biskupiej sięgnęły już 31 mln euro. Prasa donosi, że samo mieszkanie, które ma zająć Tebartz-van Elst, pochłonie prawie 3 mln euro (a wanna – 15 tys.). Za biskupem ciągnie się też sprawa podróży do Indii sprzed prawie dwóch lat – skorzystał wówczas z luksusowej pierwszej klasy. Po fakcie zarzekał się, że leciał w klasie biznes, a potem próbował wyprzeć się tych słów.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną