Archiwum Polityki

Z Rosji do Rosji

Unia Europejska rozszerza się na wschód i rosyjski Kaliningrad (dawniej Königsberg, Królewiec) wraz z całym obwodem (950 tys. mieszkańców, 0,64 proc. ludności Federacji Rosyjskiej, 15 tys. km kw. powierzchni) staje się powoli enklawą w UE. Rosja początkowo zażądała „korytarzy” przez Polskę i Litwę, teraz minister spraw zagranicznych Igor Iwanow powiedział w Warszawie, że wie, „jak boleśnie brzmi dla Polski taki wyraz”, ale i tak sprzeciwił się wprowadzaniu przez Polskę i Litwę wiz dla Rosjan. Iwanow jest jednak spokojny i kurtuazyjny, inaczej niż duża część rosyjskiej prasy i rosyjskich polityków. Jak Unia Europejska, Polska, Litwa i Rosja uporają się z problemem Kaliningradu?

Proponują nam rozwiązania, które – w gruncie rzeczy – oznaczają tylko jedno: prawo Rosjan do swobodnego kontaktu ze swoimi rodakami będzie zależeć od postanowienia tego czy innego państwa – oburzał się gospodarz Kremla podczas szczytu Unia–Rosja w Moskwie 29 maja.

Obecnie kalinigradczycy przemieszczają się do Rosji swobodnie przez Polskę, Litwę i Białoruś. Wystarczą im do tego – jeśli idzie o Litwę, czyli trakt główny – tylko rosyjskie dowody osobiste, ale podczas podróży wagony są zamknięte, opuszczać ich nie wolno.

Polityka 26.2002 (2356) z dnia 29.06.2002; Świat; s. 36
Reklama