Archiwum Polityki

Idzie zimno!

Nie ma zgody wśród naukowców i polityków co do klimatu. Al Gore rozpoczął właśnie wielką i kosztowną kampanię na rzecz walki z globalnym ociepleniem. W tym samym czasie ukazał się raport ekspertów, zapowiadający globalne oziębienie. Jak jest naprawdę? Odpowiedź warta jest biliony dolarów.
JR/Polityka

Tegoroczna polska zima była lekka. Średnia temperatura stycznia mierzona na Okęciu była o 4,8°C wyższa od długoterminowej wynoszącej –1,1°C. Dzięki temu mniej zapłaciliśmy za gaz i węgiel, ale na całym globie nie było tak różowo. Cztery główne systemy monitorowania temperatury Ziemi (angielski Hadley-CRUT i amerykańskie GISS, UAH i RSS) stwierdziły, że nad lądami i morzem oraz w dolnej troposferze styczeń 2008 r. był wyjątkowo zimny – według GISS o 0,75°C chłodniejszy niż rok temu. Również stratosfera była chłodniejsza o 0,5°C. National Climatic Data Center (NCDC) ocenia, że nad samymi lądami temperatura globu, po raz pierwszy od 26 lat, była w styczniu niższa od średniej dla tego miesiąca w XX w. Była to największa zmiana temperatury w ciągu roku zaobserwowana kiedykolwiek.

NCDC ogłosiło także, że w styczniu 2008 r. powierzchnia pokrywy śnieżnej na półkuli północnej była największa od 42 lat i przekraczała średnią z lat 1967–2008 o 64 proc., a na terenie Eurazji niemal o 100 proc. Obserwacje duńskie wskazują, że między Kanadą i Grenlandią zasięg lodów jest obecnie największy od 15 lat, a jego grubość wzrosła o ok. 20 cm. W Antarktyce styczniowy lód morski stale wzrastał od 1980 r., osiągając obecnie największy zasięg od 30 lat.

Temperatura globalna spadała w ciągu całego 2007 r. Chiny przeżyły najmroźniejszą zimę od 100 lat. W Bagdadzie śnieg pojawił się po raz pierwszy w historii. W Ameryce Północnej od 50 lat nie widziano tak wielkich opadów śnieżnych – rekordy zimna zanotowano w stanie Minnesota, w Teksasie, Arkansas, na Florydzie. W Australii ubiegły czerwiec był najzimniejszy w historii. W Buenos Aires śnieg pojawił się pierwszy raz od 89 lat, w Peru setki ludzi zmarło wskutek zimna, a rząd ogłosił stan wyjątkowy na terytorium ponad połowy kraju.

Polityka 15.2008 (2649) z dnia 12.04.2008; Raport; s. 34
Reklama