Archiwum Polityki

Listy z Ameryki

Kto chce w lekki, łatwy i przyjemny sposób poznać Amerykę, ten kraj marzeń sennych wielu Polaków, niechaj sięgnie po kolejną książkę Tomasza Lisa. Ten znany dziennikarz telewizyjny i autor dwóch książek ("Jak to się robi w Ameryce" i "Zawód - korespondent") tym razem udostępnia swe zapiski z lat 1995-1998, z USA i z Polski w kontekście amerykańskim. Tematyka tych chronologicznie ułożonych "listów" jest różnorodna: od komentarza do propozycji uznania Ebonics, murzyńskiego slangu, jako odrębnego języka, poprzez proces O. J. Simpsona po postawę feministek w aferze rozporkowej Billa Clintona.

Styl "listów" jest bardzo newsowy. Istny rarytas dla tych, którzy ten ton lubią. Pozostali także mogą sięgnąć po tę książkę choćby dlatego, że została napisana "w bolesnym szpagacie między Ameryką a Polską" i zawiera nader przytomne uwagi na temat polskiej polityki wypowiadane z amerykańskiej perspektywy. Warto wiedzieć, co Madeleine Albright sądzi o niektórych wypowiedziach księdza Jankowskiego i jakie prawdziwe znaczenie ma dla Clintona rozszerzenie NATO o Polskę.

Ciekawe też są informacje, czy prezydent Kwaśniewski w Polsce stosuje te same strategie przetrwania, jak i prezydent USA, oraz: czym różnią się polskie i amerykańskie skandale polityczne. I wreszcie: o co naprawdę chodzi w debacie na temat wizerunku Polski za granicą? W "Liście" można znaleźć zaskakujące odpowiedzi. Przy okazji czytelnik dowiaduje się, czym tak naprawdę żyje amerykańskie społeczeństwo, na czym polega fenomen popularności Clintona i jak w 1972 r. śnieg wpłynął na przegraną Edmunda Muskiego, kandydata demokratów w wyborach prezydenckich.

Pełna humoru i osobistych refleksji książka Tomasza Lisa nie jest akademickim wykładem, lecz pamiętnikiem korespondenta. Lektura ciekawa, choć niekiedy trochę może razić patos, z jakim autor opisuje amerykańskie wydarzenia. Ale to tylko przejaw powszechnej dziś w Polsce amerykańskiej infekcji, niegroźnej, ale dokuczliwej, jak to wyznanie miłosne w posłowiu: "kocham Amerykę..." "List" mimo to jest wart lektury.

Tomasz Lis: List z Ameryki, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 1998

Polityka 4.1999 (2177) z dnia 23.01.1999; Kultura; s. 53
Reklama