Jeśli błądzący po kanałach telewizji będzie miał odrobinę cierpliwości i wsłucha się w treść wykładu, szybko odkryje, że jako naukę wciska mu się tam nowomowę lub oczywistości. Np. przyszły licencjonowany pedagog dowie się, że rodziny są osobowe i że „na rozwój dziecka wywierają wpływ warunki wewnętrzne i zewnętrzne”. Przysypiającemu z nudów podczas godzinnego wykładu na temat np. gospodarki i polityki przestrzennej (część 7) studentowi ekonomii ostatniego już, trzeciego, roku (szósty semestr) zostanie objawiona prawda, że „przekształcając przestrzeń człowiek jest kontynuatorem poprzednich pokoleń”. Zaś „struktura osadnicza zbudowana jest z elementów: strefowych, punktowych i liniowych”. Te ostatnie, czyli np. szlaki komunikacyjne, były „początkowo piesze, potem konne, wreszcie stworzyły sieci dróg kołowych i kolejowych”.
Skansen
W 1996 r. Fundacja Innowacja, dzisiaj organizacja pożytku publicznego, założyła prywatną Wyższą Szkołę Społeczno-Ekonomiczną (WSSE) przy ul. Kasprzaka w Warszawie, w upadłej fabryce zbrojeniowej im. gen. Karola Świerczewskiego. Przed dwoma laty WSSE stworzyła pierwszą w Polsce edukacyjną telewizję satelitarną pod nazwą Edusat.
Pomysłodawcą, twórcą i założycielem fundacji, WSSE i Edusatu jest Wojciech Pomykało. W latach 50. był asystentem prof. Adama Schaffa, w latach 60. redaktorem naczelnym czasopisma „Wychowanie”. W kwietniu 1968 r. wydrukował w nim podpisaną przez siebie odezwę „Przeciw syjonistom i ich pomocnikom”. W latach 80. pracował w Akademii Nauk Pedagogicznych w Moskwie, gdzie w 1986 r. uzyskał habilitację pracą „Kształtowanie się ideału wychowawczego w PRL”. Jego nazwiska nie ma w publikacji „Współcześni uczeni polscy”.