Archiwum Polityki

Co jest pod moherem

Wyrażenie „moherowy beret” wsiąka w polszczyznę, trafiło już do Wikipedii, internetowej encyklopedii tworzonej na bieżąco. Za typowego przedstawiciela tak określanej grupy społecznej uchodzi więc osoba w starszym wieku, najczęściej kobieta, wyznająca konserwatywne, katolicko-narodowe poglądy, pewna swego zdania, zamknięta na inne idee. Należy do słuchaczy Radia Maryja, widzów telewizji Trwam i czytelników „Naszego Dziennika”. Określenie „moherowe berety” nawiązuje z jednej strony do popularnego nakrycia głowy, a z drugiej do stosowanego w wojsku sposobu identyfikacji różnych rodzajów oddziałów bojowych. Czy rzeczywiście są to zdyscyplinowane, zwarte oddziały o rosnącej sile politycznej? Czy może wróg trochę urojony, wykreowany przez media? Na podobnej zresztą zasadzie, na jakiej tworzy wrogów w swoim medialnym imperium ojciec Rydzyk, charyzmatyczny wódz tego środowiska.

Wyjaśnia więc dalej Wikipedia, że moherowy beret to kategoria uczestników manifestacji związanych z pewnymi wydarzeniami politycznymi czy kulturalnymi.

Zderzenie dwóch kontrastujących skojarzeń – damskie włóczkowe nakrycie głowy, ale też element munduru komandoskiego – sprawia, iż określenie ma charakter pejoratywny. Może jednak wkrótce stać się terminem neutralnym, a nawet żartobliwym, używanym przez same osoby tak określane. Tak jak to się stało z określeniem ciemnogród.

Polityka 48.2005 (2532) z dnia 03.12.2005; Raport; s. 4
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >