Archiwum Polityki

Bóg – cyberpunk

Choć od śmierci wybitnego amerykańskiego pisarza science fiction Philipa K. Dicka minęło 18 lat, jego książki niezmiennie cieszą się w Polsce wielką popularnością. „Czas poza czasem”, „Oko Sybilli”, „Człowiek o jednakowych zębach” – te tytuły ukazały się u nas w tym roku. Dick korzystając z surrealistycznych, paranaukowych rekwizytów opisywał społeczeństwo amerykańskie i jego stosunek do niepojętej siły zwanej Bogiem. Wielu internautów, zainspirowanych jego twórczością, wierzy, że Bóg XXI wieku objawia się właśnie za pośrednictwem cybernetycznej sieci.

Ci, którzy odżegnują się od fantastyki naukowej, nigdy nie sięgną po dzieła tego kalifornijskiego pisarza, natomiast jego zwolennicy dobrze wiedzą, że mamy do czynienia z twórczością niezwykłą, nie dającą się łatwo klasyfikować. Niedawno w Polsce ukazała się bogato – może nawet do przesady – dokumentowana biografia tego pisarza, autorstwa Lawrence’a Sutina pt. „Boże Inwazje”.

Philip Kindred Dick urodził się w 1928 r. W wieku kilkunastu lat po raz pierwszy pojawiły się problemy ze zdrowiem psychicznym Philipa: przeszedł on intensywną terapię przeciw agorafobii, czyli lękowi przed otwartymi przestrzeniami.

Polityka 29.2000 (2254) z dnia 15.07.2000; Kultura; s. 54
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >