Archiwum Polityki

Sztuka klikania

W jakich filmach grała Figura? Gdzie posłuchać Myslovitz? Co na scenie szykuje Lupa? Kim jest Sasnal? Tych i tysięcy innych informacji najlepiej szukać w Internecie. Oto przewodnik po największych, najciekawszych i najważniejszych serwisach kulturalnych w polskiej sieci.

Informacje o kulturze znaleźć można w rodzimym Internecie w różnych miejscach. Najczęściej odwiedzane są – co dziwić nie powinno – strony wielkich portali, takich jak Onet czy Wirtualna Polska. Następnie mamy wyspecjalizowane serwisy poświęcone w całości szeroko rozumianej kulturze, jak Independent czy Culture. Jednak wymagający internauci najchętniej zaglądają do witryn specjalistycznych, koncentrujących się na wybranym fragmencie; muzyce, filmie, teatrze. Nie ulega wątpliwości, że Internet stał się już podstawowym źródłem informacji o tym co, gdzie, kiedy. Natomiast ciągle jeszcze pozostaje daleko w tyle za tradycyjnymi mediami (głównie prasą i radiem) w momencie, gdy odbiorca chce czegoś więcej: syntezy, zrozumienia, pogłębionej analizy.

Wielkie portale.

Wszystkie serwują głównie to, co ludzi ciekawi na co dzień: nowości i ciekawostki, a ponad ambicje informacyjne wyżej cenią sobie schlebianie gustom odbiorców. Daremnie by tam szukać rozważań o filmowym dorobku Wernera Herzoga, spisu najciekawszych interpretacji późnych kwartetów Beethovena czy opisu wydarzeń Roku Rembrandta. Natomiast na temat artystki Dody w serwisie kulturalnym portalu www.gazeta.pl znaleźć można 615 informacji, a na analogicznych stronach www.onet.pl – 145, www.interia.pl – 143 i www.wp.pl – 55. Z tej wielkiej czwórki serwisy poświęcone książkom prowadzą trzy portale (bez Interii), teatrowi zaś – tylko jeden (Gazeta). Wszystkie natomiast sporo uwagi poświęcają dwóm dziedzinom: muzyce i filmowi. W obu tych kategoriach zdecydowanie najlepiej prezentuje się Onet, on też najczęściej jest odwiedzany (patrz ramka). Mocną stroną Interii są materiały wideo, m.in. zasoby niemal 2,5 tys.

Polityka 41.2006 (2575) z dnia 14.10.2006; Kultura; s. 76
Reklama