7 października na warszawskie ulice wyszło w sumie ponad 20 tys. Polaków. Wiece i przemarsze zostały zorganizowane i rutynowo poprowadzone przez polityków, ale uczestnicy zdarzeń mówili o tym, przeciw czemu i za czym maszerują, także swoim własnym językiem.
„Oni tu są. Niech przestaną kłamać!” – krzyczał Michał Kamiński do kilku tysięcy zgromadzonych pod Pałacem Kultury zwolenników PiS, gdy media podały szacunkową liczbę uczestników wiecu mniejszą od liczby zgromadzonych na placu Zamkowym zwolenników Platformy i znacznie mniejszą od wcześniejszych partyjnych zapowiedzi. Kiedy poseł pokazał ustawione na placu kamery, tłum zwrócił się w stronę dziennikarzy. Wyciągnięte ręce zaczęły zasłaniać obiektywy. Ktoś krzyczał, że telewizja kłamie. Wiele nie brakowało, żeby ten tłum ruszył.
Miała być sensacja, a równocześnie komplet dowodów ostatecznie wyjaśniających kulisy „największej – jak chce prezydent Lech Kaczyński – afery III RP”. Sensacja jest. Dowodów mało.
Problem z poczęciem ma już co piąta para w Polsce. To niemal dwukrotnie częściej niż w poprzednim pokoleniu. W następnych – już co trzecia kobieta nie doczeka się potomka. Dziecku, którego nie ma, trzeba podporządkować związek, seks, karierę, stabilność finansową i zdrowie. Ale to nie koniec.
Jarosław Kaczyński żyje w dwóch Polskach naraz. W Polsce komunistycznej, czyli Trzeciej RP, która jest prostą kontynuacją PRL, i w Polsce, która już zaczyna być RP Czwartą. Żyje jednocześnie w Ubekistanie i w Wolnej Polsce. Czasami trudno się połapać, o jakim kraju premier mówi.
Wójt gminy Przecław obiecał pracę bezrobotnym ojcom, którzy spłodzą dziecko. Oferta jest ważna od 1 września, ale ojcowie wolą zbierać ziemniaki na angielskiej wyspie Jersey.
Jesień to w Polsce czas bankructw turystycznych firm. W poprzednich latach pod koniec sezonu padały Aladin, Big Blue, El Greco. Teraz padł toruński Open Travel. Mechanizm jest zawsze podobny: turystyczny łańcuszek św. Antoniego.
Pięć lat temu rząd obiecywał, że bez ruszania się sprzed komputera podpiszemy umowę, rozliczymy się z fiskusem, a w e-urzędach załatwimy większość spraw. Nadal jednak królują kolejka do okienka, papierowy formularz i odręczny podpis. Biurokracja trzyma się krzepko.
Dla amatorów czegoś oryginalnego rynek ma nową ofertę – lofty, czyli mieszkania w przebudowanych dawnych fabrykach. Na razie w Łodzi, wkrótce także w Warszawie i Krakowie.
Bardzo ciekawy raport światowej Komisji Trójstronnej na temat Rosji. Rozczarowaliśmy się jej polityką i postawą – stwierdzają autorzy – ale zalecają pogłębienie współpracy i związanie się wzajemnymi inwestycjami. Czołowe kraje Zachodu chętnie przyjmują takie rady i Warszawa w polityce wschodniej może zostać poza boiskiem.
W Niemczech, w rok po wyborach do Bundestagu, polityczny kociokwik. Z pozoru nic złego się nie dzieje, rząd ma w parlamencie przygniatającą większość, ale zarazem nie może wyjść z bezruchu.
Europa dotrzymała słowa danego Rumunom. 1 stycznia 2007 r. staną się członkiem Unii Europejskiej. W oczekiwaniu na niezwykłego sylwestra szybko rosną społeczne nadzieje i obawy, a także ceny nieruchomości. Dobry znak.
Minister Giertych włączył się w trwający od dawna spór o kanon polskiej literatury narodowej, opowiadając się po stronie Sienkiewicza, a przeciw Gombrowiczowi. Ale minister, chcąc zaszkodzić Gombrowiczowi, wyświadcza mu mimowolnie przysługę.
Rozmowa z rosyjskim reżyserem Fiodorem Bondarczukiem, autorem wchodzącego wkrótce na nasze ekrany filmu „9 kompania”
W jakich filmach grała Figura? Gdzie posłuchać Myslovitz? Co na scenie szykuje Lupa? Kim jest Sasnal? Tych i tysięcy innych informacji najlepiej szukać w Internecie. Oto przewodnik po największych, najciekawszych i najważniejszych serwisach kulturalnych w polskiej sieci.
„Wiersze ostatnie” Czesława Miłosza, które trafiają właśnie do księgarń, są obrachunkiem poety z samym sobą, religijną medytacją, zapisami snów, rozmową z umarłymi.
Parę lat temu młody historyk IPN Krzysztof Persak wziął na warsztat sprawę Henryka Hollanda. Owoc swej pracy przedstawił w książce – dziele wybitnym, a w ramach gatunku historia polityczna i policyjna, bliskim doskonałości.
Skandynawowie byli nie tylko wielkimi podróżnikami i bezwzględnymi zdobywcami, mieli też smykałkę do interesów. Nad Bałtykiem zbudowali sieć ośrodków handlowych, które przez kilkaset lat napędzały handel w tej części Europy.
Wreszcie jest szansa na wygodniejsze leczenie cukrzycy. A być może nawet na jej zapobieganie. Insulina wziewna i nowe klasy leków przeciwcukrzycowych oznaczają przełom, na jaki diabetologia czekała od lat.
Już po raz szósty redakcja „Polityki” wraz z fundatorami przyznała stypendia młodym naukowcom. Licząc tegorocznych 18 laureatów, wyróżniliśmy już portfelem z kwotą 25 tys. zł łącznie 122 osoby i rozdysponowaliśmy 3 mln 50 tys. zł.
TVP Kultura otrzymała kilka dni temu pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Hot Bird TV Awards 2006. W kraju ma coraz większą widownię, ale ciągle jeszcze nie zdobyła marki. Czy jest czym się martwić?
Zbigniew Ziobro pojechał do Stanów Zjednoczonych, by załatwić ekstradycję do Polski Edwarda Mazura, podejrzewanego o zlecenie zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Uzyskał niewiele. Wciąż są kłopoty z przekonującym wyjaśnieniem, dlaczego Mazur miałby chcieć śmierci zdymisjonowanego już generała policji?
Jesteście zmęczeni i zniesmaczeni polityką? Gdyby nasza klasa polityczna poczytała Hannah Arendt, może byłoby odrobinę lepiej. Właśnie mija setna rocznica urodzin tej głosicielki polityki jako uczestnictwa w sprawach rzeczypospolitej.
Niewykluczone, że w walce z syndykiem mieszkańcy osiedla Starosielce sięgną po broń ostateczną – klątwę. Raz już, w carskich czasach, pomogła.