Klasyki Polityki

Niepłodność, niemożność, nieczułość

Brak regulacji prawnych, wolnoamerykanka na rynku usług medycznych i krytyczny stosunek Kościoła do dzieci z probówki, który się przekłada na brak wsparcia ze strony rodziny, sąsiadów, znajomych – to o wiele za dużo. Nawet na dwoje. Brak regulacji prawnych, wolnoamerykanka na rynku usług medycznych i krytyczny stosunek Kościoła do dzieci z probówki, który się przekłada na brak wsparcia ze strony rodziny, sąsiadów, znajomych – to o wiele za dużo. Nawet na dwoje. Marjonhorn / Pixabay
Problem z poczęciem ma już co piąta para w Polsce. To niemal dwukrotnie częściej niż w poprzednim pokoleniu. W następnych – już co trzecia kobieta nie doczeka się potomka. Dziecku, którego nie ma, trzeba podporządkować związek, seks, karierę, stabilność finansową i zdrowie. Ale to nie koniec.

Olga opowiada, że był taki etap, kiedy w jej biurze wszystkie dziewczyny zostały kobietami: zachodziły w ciąże. Potem z brzuchami miały przywileje i wyrozumiałość ze strony całej reszty. W nieoficjalnej hierarchii szły w górę. A u niej sześć lat prób i nic. Już tylko ona, mówi, lat 39, wciąż jest w biurze dziewczyną.

Lekarze, socjologowie i statystycy wróżą czarno i zgodnie: jeśli utrzyma się tempo trwających procesów – od medycznych począwszy na stylu życia skończywszy – już za 20 lat z pomocą medycyny poczynać się będzie musiała większość dzieci w Polsce.

Polityka 41.2006 (2575) z dnia 14.10.2006; Raport; s. 4
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >