Archiwum Polityki

Faktycznie fart

Sprawa rosyjskich nieruchomości w Warszawie przez minione 10 lat kilkakrotnie stawała się przedmiotem intensywnego zainteresowania mediów i raczej delikatnych zabiegów polskiej dyplomacji. Nikt jednak nie odkrył dotychczas, że kontrolę nad większością rosyjskich posiadłości w Warszawie skutecznie i bez rozgłosu skupiły w swoim ręku dwie spółki – Fart i Tarus, kierowane praktycznie przez jedną osobę.

W opracowanym w ubiegłym roku dokumencie MSZ dotyczącym rosyjskich nieruchomości w Warszawie zanotowano: „Szucha 8. Co tam jest aktualnie, sprawdzić”. I znak zapytania. Kamienica przy al. Szucha 8 stoi 200 metrów od MSZ. Widać ją dobrze z okien ministerstwa. Kiedyś mieściło się tu Przedstawicielstwo Handlowe Federacji Rosyjskiej. Potem budynek był przez jakiś czas zdewastowany, dziś wygląda jak nowy. Dobiega końca trwający od roku remont. Reklama wywieszona na odrestaurowanej elewacji zachęca po polsku i angielsku: Do wynajęcia. Telefon taki a taki.

Pracownik Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z wyrazem desperacji na twarzy od kilku minut bezskutecznie ciśnie guzik domofonu. Ale brama jest zamknięta na cztery spusty. – W firmie Fart (siedziba przy ul. Sieleckiej – przyp. aut.), która dzierżawi kamienicę od Federacji Rosyjskiej, nikt się nie zgłasza od kilku dni – narzeka. – A ja muszę to komuś doręczyć. „Ostateczne upomnienie” – pokazuje papier. SPEC domaga się zaległych od trzech miesięcy opłat za ogrzewanie 16 304 zł z groszami. Informuje, że jeśli firma Fart nie zapłaci, będzie zmuszony odciąć dopływ energii cieplnej. Rzeczywiście skontaktować się z firmą Fart nie jest łatwo. Jej siedziba – ta przy Sieleckiej – stoi pusta całymi dniami.

– Szefowie są ciągle w terenie. Szef Aleksander Szirajew – nieuchwytny. Ma dużo pracy dyplomatycznej – informuje w końcu pani z silnym rosyjskim akcentem, która „przyszła do biura tylko przypadkiem”. Biuro skromne. Dwa pokoje, dwa biurka, czerwona wersalka i stara maszyna do pisania.

Z dokumentów złożonych w sądzie rejestrowym wynika, że Fart jest spółką akcyjną z kapitałem akcyjnym 100 tys.

Polityka 9.2000 (2234) z dnia 26.02.2000; Kraj; s. 19
Reklama