Archiwum Polityki

Biały murzyn

Współczesna biologia wyjaśnia najskrytsze zagadki nie tylko z historii, ale i prehistorii człowieka. Całkiem niedawno wyizolowano i poddano analizie materiał genetyczny z czaszki neandertalczyka. Pozwoliło to na stwierdzenie, że współcześni ludzie nie są wynikiem krzyżówki homo sapiens z homo neandertalis – jak zakładała jedna z hipotez dotyczących pochodzenia człowieka. Nasz prapraprzodek został przeto zwolniony z zarzutu transgatunkowej rozwiązłości. Nie zawsze jednak nauka dostarcza dowodów na obyczajową niewinność.

Oto postać legendarna w dziejach Stanów Zjednoczonych, ich trzeci prezydent – Thomas Jefferson (1743–1826). W połowie lat 1780, po śmierci żony, Jefferson został dyplomatą we Francji, a wraz z jego najmłodszą córką przyjechała do Paryża 14-letnia Sally Hemings, afro-amerykańska niewolnica – pokojówka. Po powrocie rodziny Jeffersona do USA Sally zamieszkała w ich posiadłości Monticello i tam urodziła pięcioro dzieci – ostatniego syna Eastona w 1808 r.

Tajemnice alkowy trzeciego prezydenta USA

Jefferson był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1801–1808. Pojawiły się pogłoski, że to on jest ojcem dzieci Sally. Niektóre były ponoć uderzająco podobne do prezydenta. Jedno z nich twierdziło, jakoby matka mówiła mu, że prawdziwym ojcem był właśnie Jefferson. Rodzina Jeffersona i on sam zaprzeczali tym plotkom i jako ojca dzieci niewolnicy podawali jej kuzyna albo jednego z siostrzeńców Jeffersona. To ostatnie miało tłumaczyć podobieństwo dzieci Sally do prezydenta. Wyniki analizy materiału genetycznego potomków w linii męskiej rodziny Jeffersonów i synów niewolnicy pozwoliły na zatytułowanie artykułu w prestiżowym piśmie przyrodniczym „Nature”: „Jefferson był ojcem ostatniego dziecka niewolnicy”. W przypadku Eastona ojcostwo prezydenta zostało naukowo potwierdzone. Świadomość, że w genach „zapisane” są nasze łóżkowe tajemnice, które wcześniej czy później mogą zostać odkryte, powinna dać do myślenia ludziom upatrującym wielką wartość w „czystości” rasowej. Każdy z nas jest dość skomplikowaną mieszaniną genów, pochodzących z różnych grup etnicznych. W każdym okresie historycznym rodziły się dzieci z legalnych związków, łączących przedstawicieli różnych grup etnicznych. Zawsze też rodziły się dzieci ze związków nielegalnych, sekretnych lub wymuszonych.

Polityka 9.2000 (2234) z dnia 26.02.2000; Nauka; s. 88
Reklama