Archiwum Polityki

Zakon z Maisons-Laffitte

Śmierć Jerzego Giedroycia, poprzedzona wcześniejszym o kilkanaście tygodni zgonem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, przyniosła falę publikacji o Redaktorze i o Pisarzu, o fenomenie paryskiej „Kultury”. Nekrologi i wspomnienia pośmiertne na ogół więcej mówią o tych, którzy je piszą, niż o tych, którym są poświęcone. Taka już jest poetyka tego pogrzebowego piśmiennictwa. Nowa książka Krzysztofa Pomiana jest inna.

Książka Krzysztofa Pomiana przygotowana do druku za życia obu twórców „Kultury” ukazuje się już po ich śmierci, co nadaje jej wymiar szczególny. Składają się na nią teksty już publikowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat i najobszerniejszy z nich, liczący 60 stron, ukazujący się po raz pierwszy drukiem tekst wykładów wygłoszonych przez autora na Uniwersytecie Harvarda w kwietniu 1996 r.

„W kręgu Giedroycia” należy czytać razem z opublikowanym rok wcześniej przez Grażynę Pomian monumentalnym, dwutomowym wyborem publicystyki „Kultury” z lat 1947–1976, który ukazał się w Wydawnictwie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Polityka 44.2000 (2269) z dnia 28.10.2000; Kultura; s. 64
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >