Archiwum Polityki

Krzemowe Dolinki

Nie mamy szans na powtórzenie historii Krzemowej Doliny. Ale nie jesteśmy skazani na bycie Krzemową Pustynią. Jak znaleźć swoją niszę, swój pomysł na światowy sukces? Oto kilka podpowiedzi.

Mamy jednych z najlepszych na świecie informatyków. Triumfują na międzynarodowych konkursach (POLITYKA 14). I mamy jeden z najsłabszych w Europie przemysłów informatycznych. Czyżby naszą specjalnością było marnowanie talentów? Na szczęście liczne przykłady dowodzą, że wcale tak być nie musi.

Firma garażowa – to jeden z wielkich mitów przemysłu high-tech. Zgodnie z nim wystarczy dobry pomysł, trochę miejsca w garażu, na strychu lub w piwnicy, by zacząć podbój świata. To w garażu w Palo Alto, w którym w latach trzydziestych swoją elektroniczną firmę ulokowali David Packard i William Hewlett, rozpoczęła się wielka legenda kalifornijskiej Krzemowej Doliny. Podobną drogą poszło później wiele innych firm, w tym Apple Steva Jobsa i Steva Wozniaka.

Sprintem po sieci

Wiara, że na dobrym pomyśle i solidnej wiedzy można zarobić, nie daje spać również wielu polskim informatykom. Tomek Skalczyński i Kamil Nagrodzki, absolwenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, są jeszcze dalecy od fortuny Jobsa i Wozniaka. Miał ich do niej przybliżyć pierwszy wielki samodzielny projekt – NetSprint. Kto uważnie przyglądał się internetowej gorączce końca lat dziewięćdziesiątych, spostrzegł, że najlepszą receptą na rynkowy sukces było stworzenie oryginalnej wyszukiwarki – programu umożliwiającego szybkie i skuteczne przeszukiwanie gigantycznych zasobów WWW. Popularne dziś Yahoo! i Google to najgłośniejsze przykłady, a ich twórcy stali się miliarderami.

Skalczyński i Nagrodzki postanowili stworzyć narzędzie ułatwiające poruszanie się po sieci polskim internautom, uwzględniające specyfikę naszego języka. Mieli już na koncie projekt sklepu internetowego Merlin (obecnie największa w Polsce księgarnia internetowa) realizowany w wydawnictwie Prószyński.

Polityka 22.2003 (2403) z dnia 31.05.2003; s. 72
Reklama