Archiwum Polityki

Podregulować potwora

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czujnie dostrzegła, że Internet to medium przyszłości. Jak wiadomo, przyszłości nie sposób przewidzieć, co nie znaczy, by nie można jej było regulować. Takie właśnie pomysły ma KRRiTV, zapominając, że istotą Internetu jest wolność.

Państwo dba o rozwój polskich mediów elektronicznych oraz polskiej produkcji programowej i zawartości mediów elektronicznych, w tym Internetu” – piszą z troską autorzy „Strategii Państwa Polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych na lata 2005–2020”, przygotowanej w maju br. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jednym ze sposobów dbania jest polityka koncesyjna, która zgodnie ze Strategią wyglądać ma następująco: „Procedurze koncesyjnej podlegać będzie rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych niezależnie od systemu dystrybucji sygnału (zalicza się do tego m.in. DSL, multipleks). W przyszłości należy rozważyć objęcie tą regulacją również Internetu i ewentualnie innych nowych form dystrybucji sygnału”.

Publikuj co chcesz

Szybki Internet upowszechnia się coraz bardziej, stając się konkurencyjną formą dostępu do treści, które jeszcze do niedawna można było konsumować tylko za pomocą odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Jak zauważają sami autorzy „Strategii”, w technologicznym świecie dzieją się cuda. Oto upowszechnia się technologia DSL (to m.in. coraz popularniejsza w Polsce Neostrada oferowana przez TP SA), zamieniająca niewielkim kosztem zwykłe połączenie telefoniczne w szybką magistralę informacyjną. Dla operatorów telewizji kablowych hasłem dnia jest usługa triple play. Wystarczy mieć gniazdko udostępniające kablówkę, by mieć również dostęp do szybkiego Internetu i do telefonu. Pionierskie działania podejmują samorządy terytorialne. Np. w Tychach realizowany jest program e-Tychy, w ramach którego w ciągu najbliższych kilku lat do szybkiej sieci transmisji danych podłączone będą wszystkie mieszkania. Już wkrótce na rynku pojawi się technologia WiMax, umożliwiająca budowanie rozległych, szybkich i tanich sieci komputerowych w oparciu o transmisję radiową.

Polityka 23.2005 (2507) z dnia 11.06.2005; Nauka; s. 86
Reklama