Archiwum Polityki

Wojna trójkątów

Bliski Wschód i świat muzułmański są pokryte siatką różnorakich konfliktów, rozgrywających się w obrębach trójkątów. Nakładają się one na siebie, wykluczają lub zazębiają, co powoduje, że tak trudno jest zrozumieć sytuację w regionie i poszczególnych jego krajach. Uwięziony w pajęczynie takich trójkątów Orient czeka seria krwawych konfliktów domowych.

Tereny, które amerykańska administracja nazywa Większym Bliskim Wschodem (od Afryki Północnej poprzez tradycyjny Bliski Wschód po Azję Środkową), jeszcze nigdy nie były areną tak skomplikowanej i wielowymiarowej gry politycznej. Liczbę potencjalnych konfliktów w regionie trudno dziś oszacować. Co gorsza, nie sposób rozwiązać żadnego z nich z osobna. Problemy, które dotąd wydawały się zupełnie odrębne, teraz okazują się nie tylko powiązane, ale wręcz wzajemnie się napędzają. Od czasów zakończenia II wojny światowej żaden z bliskowschodnich konfliktów nie przyniósł zdecydowanego rozstrzygnięcia, przeciwnie, każdy kolejny wzmagał chaos i coraz bardziej komplikował sytuację.

Zdarzenia szczególnej wagi dla rozwoju wypadków w całym regionie miały miejsce w latach 70. (W 1973 r. po raz ostatni koalicja państw arabskich próbuje bezskutecznie zniszczyć Izrael; dwa lata później wybucha wojna domowa w Libanie; w 1979 r. rewolucja Chomeiniego zwycięża w Iranie; w grudniu tego samego roku Armia Czerwona wkracza do Afganistanu). Większość dzisiejszych problemów bliskowschodnich ma swoje źródła właśnie w tych wydarzeniach. Od tamtego czasu liczba niezałatwionych spraw i niewyrównanych krzywd w całym regionie nieustannie wzrastała i zaczyna dziś sięgać masy krytycznej.

Na globalną rywalizację o dostęp do surowców naturalnych nakładają się lokalne napięcia etniczne i pogłębiające się podziały religijne. Sytuację tę wykorzystują dla swoich celów organizacje ekstremistów islamskich, które – działając na skalę międzynarodową – urastają często do rangi głównych bohaterów wydarzeń.

Główne osie konfliktów

Zdaniem wybitnego brytyjskiego specjalisty od spraw bliskowschodnich Freda Hallidaya, główne tarcia w regionie odbywają się dziś w ramach trójkąta, którego jeden bok stanowi Iran z sojusznikami (Syria, iraccy szyici, Hezbollah, Hamas); na drugim boku jest Al-Kaida, talibowie oraz organizacje bojowników sunnickich w Iraku; na trzecim natomiast Stany Zjednoczone z regionalnymi sojusznikami (Izraelem, Egiptem, Arabią Saudyjską).

Niezbędnik Inteligenta Polityka. Niezbędnik Inteligenta. Wydanie 13 (90134) z dnia 29.09.2007; Niezbędnik Inteligenta; s. 30
Reklama