Archiwum Polityki

Oko na SKOK

Sejm przyjął nową ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Zgodnie z jej zapisami SKOK, zrzeszające obecnie blisko 2 mln członków i dysponujące blisko 10 mld zł ich oszczędności, zostaną podporządkowane państwowej Komisji Nadzoru Finansowego. Ograniczone zostaną wpływy Krajowej SKOK – „czapy” nad wszystkimi Kasami w Polsce, wzmocni się za to pozycja szeregowych Kas.

Publiczną debatę na temat Kas otworzył artykuł „Wielki SKOK”, opublikowany w „Polityce” w listopadzie 2004 r. Opisywaliśmy w nim, jak prezes Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki wraz z grupą zaufanych osób przejął kontrolę nad całym systemem Kas. Ujawnialiśmy też powiązania SKOK z politykami – zwłaszcza Prawa i Sprawiedliwości. Późniejsze publikacje na łamach naszych i „Gazety Wyborczej” odsłaniały kolejne nieprawidłowości w Kasach. Dziennikarze obu gazet otrzymali za nie liczne branżowe nagrody. Równocześnie władze „Krajówki” wytoczyły im szereg procesów, z których część toczy się do dziś.

Po publikacjach Kasom odebrano przywilej niepłacenia podatków. Na dalsze zmiany trzeba było jednak poczekać – PiS, które doszło w międzyczasie do władzy, nie chciało o nich słyszeć. Teraz, gdy ustawa została już uchwalona przez Sejm, prawdopodobnie zawetuje ją prezydent Lech Kaczyński, niegdyś szef Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która miała wspierać powstawanie Kas. Ustawę popierają jednak PO, PSL i SLD – ich głosów wystarczy, by weto prezydenckie odrzucić. Obrońcom dotychczasowego status quo Kas pozostaje Trybunał Konstytucyjny.

Polityka 40.2009 (2725) z dnia 03.10.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 7
Reklama