Może nie wypada w chwili inauguracji nowego roku akademickiego wieszczyć klęski polskiego szkolnictwa wyższego, ale trzeba to wreszcie otwarcie powiedzieć: wyższe wykształcenie w dzisiejszej
Wybuch w kopalni Wujek-Śląsk: Wokół cierpienia trwa oszalały chocholi taniec: polityków, dziennikarzy, węglowych ekspertów i działaczy związkowych.
Kongres Kultury w Krakowie miał wyglądać jak zawsze. Pogadać, ponarzekać i wydać akt strzelisty. Stało się inaczej.
Zamieszanie wokół ustawy hazardowej ożywia spekulacje wokół nowych sojuszy politycznych? Czy stabilny dotychczas układ polityczny ruszył z miejsca? Koalicja medialna PiS z SLD ożywiła spekulacje, czy to zalążek nowego sojuszu, a może wręcz nowego rządu z udziałem PSL.
Jarosław Kaczyński jest samotny. Widać to było na ostatnim kongresie PiS w Warszawie. Tylko prezes występował przed kamerami, same obrady były zamknięte, tak jak usta pozostałych działaczy
Prezydenta RP najskuteczniej można obrazić po pijanemu. VIP nie musi się upijać. Wystarczy, że jego wypowiedź, jak np. Lecha Wałęsy, że „durnia mamy za prezydenta”, nagłośnią media. W obu przypadkach do akcji wkracza prokurator. Ani PiS, ani PO nie chcą tego zmienić.
Po zbadaniu poprawczaków NIK ustaliła, że dużo kosztują, ale nie potrafią naprawiać złych młodych. Do przestępstwa wraca 58 proc. wychowanków. Według kontrolerów to porażka, ale według
Wywiad z Jackiem Strzemiecznym, szefem Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie
Przez wieki konie były wiernymi towarzyszami polskiego żołnierza. Przez wieki służyły też jako środek transportu. U magnatów miewały marmurowe żłoby. W XX w. konie stały się podporą
Dzięki nim politycy wiedzą, co mówią. Think tanki Patrzą rządom na ręce, przewidują, debatują, szukają recept, podsuwają rozwiązania. to brakujące ogniwo polskiej polityki.
Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują we wschodnich Niemczech. Nie odstraszają ich neonazistowskie incydenty ani stereotypy dotyczące byłej NRD. Zachęca za to wsparcie niemieckich
Świat Internetu oszalał na punkcie serwisów społecznościowych. Miraż krociowych zysków kusi sieciowych przedsiębiorców.
Od czasu, gdy Barack Obama wprowadził się do Białego Domu, giełda poszła mocno w górę, a dolar mocno w dół. Ciężko poturbowana finansowo Ameryka wraca do równowagi. Pozornie.
Fikcja dokumentalna na pograniczu snu
Jest inteligentną grą z teatralną konwencją wystawiania Czechowa
Rozwlekła opowieść, która kręci się wokół swojej osi
Kiedyś w manifestach pisali: będziemy rzucali przedstawienia jak bomby. Dzisiaj rzucają w miasto komunikaty. Komuna Otwock, jedna z najważniejszych grup teatralnych polskiego offu, kończy 20 lat.
Rozmowa z Pawłem Potoroczynem, dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza
Na naszym dość chudym poletku powieściowym „Warunek” Eustachego Rylskiego był jak uderzenie gromu. Odwykliśmy bowiem od narracji poważnej, a jednocześnie tak angażującej czytelnika. Drążącej historię, pojęcia honoru czy patriotyzmu, ale też trzymającej w napięciu jak thriller.
Rozmowa z Tomaszem Blattem, oskarżycielem posiłkowym w procesie Johna Demianiuka
Jerzy Urban, Wojciech Jaruzelski, Lech Kaczyński – co mają ze sobą wspólnego? Wszyscy przepraszali Czechów za zajęcie Zaolzia w 1938 r. Mieli szczere chęci, ale też chyba nie znali historii regionu, który, zanim zajęli Polacy, wcześniej anektowali Czesi. O czym mało kto dzisiaj pamięta.
Ostatnie odkrycia wielkich złóż ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, przy brzegach Brazylii i w Iranie rozpaliły na nowo dyskusję o rezerwach czarnego złota. Epoka naftowa kończy się czy nabiera rozpędu, a marzenia o zielonej technologicznej rewolucji należy odłożyć na półkę?
Bakterie komunikują się ze sobą, wymieniając sygnały chemiczne. Podsłuchując i zagłuszając tę konwersację, możemy zablokować ich zmasowany atak. Na tym opiera się pomysł na nowe antybiotyki.
Angela Merkel pozostanie kanclerzem. Ale jej koalicja z liberałami może potoczyć się jak po grudzie, a niemiecką scenę polityczną czeka seria burzliwych zmian.
Tylko Irlandia traktaty o Unii Europejskiej przyjmuje w referendach. Albo ich nie przyjmuje. 2 października Irlandczycy po raz drugi wypowiedzą się o traktacie z Lizbony.
Komisja Śledcza ONZ zarzuca armii izraelskiej zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Jeśli dojdzie do procesu, na ławie oskarżonych zasiądą nie tylko wojskowi i politycy, ale całe państwo
Rozmowa z Kasią Malinowską-Sempruch, szefową Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Institute
Człowieka najłatwiej zabija się uderzając nożem w brzuch. Zabiły na trzy cztery, nożami do krojenia kurczaków.
Cwaniacy wymyślają coraz to nowe sposoby na zbicie fortuny. Naiwniacy zaś kupują za ciężkie pieniądze świeże górskie lub morskie powietrze z odległych egzotycznych okolic, zalutowane w
Gdyby nie telewizja, organizowane w Polsce mistrzostwa Europy koszykarzy i siatkarek przeszłyby niezauważone.
Nawet Antoni Słonimski, trzeźwy i racjonalny mason, dał się ponieść entuzjazmowi wojennemu.
Wchodzą w życie, kiedy wybucha powstanie. Walczą, przeżywają – potem normalnie pracują, robią kariery, zakładają rodziny. Ale zgasłe powstanie zostaje w nich na zawsze – w piwnicach, w gruzach, na ulicach kwitnącego dziś miasta.