Ja My Oni

Pora na oddalenie

Jak dać usamodzielnić się swojemu dziecku

W pierwszych miesiącach życia pomiędzy dzieckiem a matką istnieje niezwykle silna zależność. W pierwszych miesiącach życia pomiędzy dzieckiem a matką istnieje niezwykle silna zależność. Randy Rooibaatjie / Unsplash
Jak nieprzecięta w porę psychiczna pępowina pęta człowieka przez całe życie.
Odłączony od matki otwierasz oczy i bierzesz pierwszy oddech. Wszyscy mają stracha. Ale nagrodą jest życie na własnych warunkach.Andrew Rich/Getty Images Odłączony od matki otwierasz oczy i bierzesz pierwszy oddech. Wszyscy mają stracha. Ale nagrodą jest życie na własnych warunkach.

Symbolem bliskości pomiędzy dzieckiem a rodzicami – zwłaszcza w relacji matka–dziecko – jest pępowina. To nią przychodzący na świat człowiek jest dosłownie, fizycznie, związany z matką. Jej przecięcie oznacza początek samodzielnego życia. A co z pępowiną rozumianą metaforycznie – jako relacja psychiczna pomiędzy dzieckiem a rodzicem? Czy to możliwe, aby wiązała ona obie strony zbyt długo i zbyt mocno? Czy powinna być brutalnie przecięta?

Dojrzewanie człowieka to trwające niemal całe życie balansowanie pomiędzy okresami bliskości z ważnymi dla niego ludźmi i stopniowego oddalania się od nich.

Reklama
Reklama