Ja My Oni

Maj mimo szronu

Maj mimo szronu. Zadowolenie z życia to uczucie na wiek dojrzały

Kadr z filmu „Młodość”, w reż. Paolo Sorrentino z 2015 r. Kadr z filmu „Młodość”, w reż. Paolo Sorrentino z 2015 r. Gianni Fiorito / Gutek Film
Czy zadowolenie z życia to uczucie na wiek dojrzały.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 33. „Skąd brać nadzieję, radość, spokój”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Osoby starsze statystycznie są szczęśliwsze niż te w kwiecie wieku – mówią zachodni badacze. Rysują krzywą szczęścia, której poziom – wysoki u osób młodych – obniża się w wieku średnim, a po pięćdziesiątce znów zaczyna się wznosić. Prof. Andrew Oswald z University of Warwick, który przeanalizował wyniki sondaży prowadzonych wśród mieszkańców 72 krajów, różnicę w odczuwaniu szczęścia między przeciętnym czterdziestolatkiem a przeciętnym siedemdziesięciolatkiem ocenia jako dość znaczną – od pół do całego punktu w siedmiopunktowej skali.

Badań niosących podobny przekaz, zwłaszcza angielskich i amerykańskich, jest sporo. Przypomina się piosenka z Kabaretu Starszych Panów: „Już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj”.

Polubić coś innego

Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora o umajonej starości śpiewali w nieco innych czasach. Kult młodości, urody i sprawności nie był tak wszechobecny. Dziś, gdy zapytać młodych dorosłych o określenia, które wiążą ze starością, to można być pewnym, że myślą o niej źle. Przekonała się o tym dr Zuzanna Toeplitz, psycholożka – skojarzenia nacechowane ujemnie miało aż 95 proc. jej badanych. Dr Zofii Zaorskiej, pedagożce, poszczęściło się, bo „tylko” 70 proc. przez nią pytanych miało skojarzenia negatywne.

Ja My Oni „Skąd brać nadzieję, radość, spokój” (100143) z dnia 11.02.2019; Biologia dobrego humoru; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Maj mimo szronu"
Reklama