Ja My Oni

Podróż jak prozak, czyli po co człowiekowi czasowa zmiana miejsca

Potrzeba eksploracji to warunek przetrwania

Jak każde inne zachowanie, potrzebę podróżowania determinuje charakter, temperament, wychowanie, wykształcenie, ciekawość świata. Jak każde inne zachowanie, potrzebę podróżowania determinuje charakter, temperament, wychowanie, wykształcenie, ciekawość świata. Mirosław Gryń / Polityka
Po co człowiekowi czasowa zmiana miejsca.
Antropolodzy porównują podróż do pielgrzymki albo rytuału. Zachwyt nad sztuką lub pięknem natury może wywoływać silne emocje.Zedcor Wholly Owned/Getty Images Antropolodzy porównują podróż do pielgrzymki albo rytuału. Zachwyt nad sztuką lub pięknem natury może wywoływać silne emocje.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 33. „Skąd brać nadzieję, radość, spokój”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Mają pod czterdziestkę, są bezdzietni. Michał prowadzi własną firmę, Ewa jest tłumaczką. Mieszkają w ładnym domu z ogrodem koło podwarszawskiego Raszyna. – Najbardziej cieszy mnie, gdy do niego wracam z podróży – przyznaje Ewa. – Tyle że już trzy miesiące później zaczyna mnie nosić. Długo jeździli stopem po Europie, teraz mają inny patent – pakują walizki i lecą do Frankfurtu, by w lotniskowych biurach podróży czatować na last minute. Gdy trafia się okazja, po godzinie wsiadają do samolotu na Kubę lub Madagaskar. Jeśli nie – idą przenocować u przyjaciół. – Czasami czekamy dzień, czasami 5, ale warto, bo w ten sposób tanio spędzamy dwa razy do roku luksusowe wakacje z niespodzianką. Jak się nam znudzi, znajdziemy sobie inny sposób na podróżowanie – przekonuje Michał. Z pewnością, bo małżonkowie bez niego usychają, to ono stanowi radość i cel ich wspólnego życia.

Ewa i Michał to typowi homo turisticus – korzystają z udogodnień współczesnego świata, by realizować pasję, jaką jest zaliczanie kolejnych turystycznych atrakcji. Gdy pokazują zdjęcia z wyjazdów, przyjaciele im zazdroszczą. Głównie ci, którzy niezmiennie spędzają urlop na działce, mówiąc, że nie mają z kim zostawić psa, ogrodu, dzieci lub że świat jest zbyt niebezpieczny, by po nim jeździć.

Ja My Oni „Skąd brać nadzieję, radość, spokój” (100143) z dnia 11.02.2019; Sposoby na smutki; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Podróż jak prozak, czyli po co człowiekowi czasowa zmiana miejsca"
Reklama