Ja My Oni

W jak wrażliwość: czy człowiekowi popłaca umiejętność przeżywania emocji

Emocje: rozpoznawanie i rozbudzanie

Emocje zaczynają rządzić światem społecznym znacznie powszechniej i twardziej niż rozum. Emocje zaczynają rządzić światem społecznym znacznie powszechniej i twardziej niż rozum. Mirosław Gryń / Polityka
Czy człowiekowi popłaca umiejętność przeżywania emocji.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 35. „Alfabet człowieka przyzwoitego”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Tysiące speców od marketingu, menedżerów, kierowników średniego szczebla od handlu po bankowość, od ubezpieczeń po reklamę trafia dziś na coachingowe szkolenia, by poduczyć się rozpoznawania ludzkich emocji i sprawnego nimi manipulowania w celu maksymalizacji zysku.

Miliony zachęcane są przez poppsychologię, by podciągnąć się w inteligencji emocjonalnej, która zdecydowanie skuteczniej niż ta poznawcza ma im zagwarantować sukcesy zawodowe i pomyślność wszelką w życiu osobistym. Wśród usług psychoterapeutycznych powstała cała podbranża treningów proemocjonalnych.

Miliardy ludzi ze wzrokiem przyklejonym do telefonicznych monitorków komunikują się za pomocą emotikonów – prymitywnych hieroglifów symbolizujących emocje. Emocje starają się wzbudzać użytkownicy – nie tylko obsesyjni lub zawodowi hejterzy – internetowych portali, gdyż inaczej nie przyciągną niczyjej uwagi.

Ze skrajnie rozbudzonymi emocjami (czego dowody w hasłach niesionych na transparentach) ruszają wszelkie manifestacje, protesty, wyrazy poparcia, akcje strajkowe. Żadna z partii nie ukrywa gry na emocjach wyborców, a często wydaje się, że politycy nie mają już do zaproponowania nic, poza coraz bardziej wyrafinowanymi technikami zarażania nimi elektoratu. Nie ma już bodaj takiego badacza społecznego – obserwatora współczesnych demokracji, który nie głosiłby, że bezpowrotnie kończy się era polityki jako rywalizacji wartości i w miarę racjonalnych, spójnych ideologicznie programów.

Ja My Oni „Alfabet człowieka przyzwoitego” (100155) z dnia 26.08.2019; Przyzwoity człowiek; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "W jak wrażliwość: czy człowiekowi popłaca umiejętność przeżywania emocji"
Reklama