Ja My Oni

Zaburzenia po burzach, czyli jak zmiany klimatyczne mogą zagrozić psychice człowieka i czy można coś z tym zrobić

Klimat i samopoczucie

Zmiana klimatu wpłynie jednak nie tylko na fizyczne, ale również psychiczne zdrowie ludzi. Zmiana klimatu wpłynie jednak nie tylko na fizyczne, ale również psychiczne zdrowie ludzi. Chris Clor / Getty Images
Jak zmiany klimatyczne mogą zagrozić psychice człowieka.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 36. „Co to jest i jak osiągnąć dobrostan”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Hipokrates, jeden z ojców współczesnej medycyny, wierzył, że klimat wpływa na istniejące w ciele człowieka humory (płyny): krew, żółć, śluz i czarną żółć. Ich stan przekłada się zaś na osobowość. Witruwiusz, rzymski architekt, którego prace inspirowały Leonarda da Vinci, twierdził, że warunki geograficzne i klimatyczne określają pracowitość ludzi i ich charakter. Teoria humorów nie jest dzisiaj traktowana przez psychologów poważnie. Ale sama idea, że klimat, a także codzienne warunki pogodowe mają wpływ na zachowanie ludzi, już tak. Jedno z najważniejszych czasopism medycznych świata „Lancet” poświęca temu zagadnieniu specjalną sekcję, w której gromadzi wyniki badań nad wpływem postępujących zmian klimatu na zdrowie publiczne. W raporcie z 2018 r. wśród ich skutków wskazuje m.in. możliwe zwiększanie się zasięgu chorób tropikalnych i ryzyko podwyższonej śmiertelności w wyniku fal gorąca.

Zmiana klimatu wpłynie jednak nie tylko na fizyczne, ale również psychiczne zdrowie ludzi. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało niedawno raport, w którym pokazuje, jak odbywająca się na naszych oczach zmiana klimatu może prowadzić do obniżenia się dobrostanu psychicznego, zwiększonego spożycia substancji psychoaktywnych, depresji, a nawet powiększenia się liczby samobójstw. Jakie mechanizmy stoją za związkiem między zmianami klimatu a zdrowiem psychicznym?

Ja My Oni „Dobrostan” (100158) z dnia 25.11.2019; Poprawić świat wokół; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Zaburzenia po burzach, czyli jak zmiany klimatyczne mogą zagrozić psychice człowieka i czy można coś z tym zrobić"
Reklama