Ja My Oni

Leki na tamtą stronę, czyli dlaczego Polacy zażywają prozac, xanax, valium, fentanyl, viagrę

Prozac, xanax, valium, fentanyl, viagra. Polacy nadużywają leków

Cena, jaką ludzie płacą za łatwy dostęp do leków, jest coraz wyższa. Cena, jaką ludzie płacą za łatwy dostęp do leków, jest coraz wyższa. Getty Images
Marketing leków i parafarmaceutyków – czy nie powinien być ograniczony podobnymi regulacjami, jak reklamowanie papierosów i alkoholu?

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 37. „Nałogi, natręctwa, manie”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Whitney Houston. Zabiła ją w 2012 r. mieszanka alkoholu, valium i xanaksu. Amy Winehouse. Odebrała sobie życie w 2011 r., popijając środki odurzające dużą ilością drinków. Heath Ledger. Znaleziony martwy w 2008 r. po przedawkowaniu oksykodonu, diazepamu i doksylaminy. Prince. Zmarł w 2016 r. wskutek przyjęcia nadmiernej ilości przeciwbólowych opioidów. A przedtem Judy Garland. Trudny schyłek jej życia przedstawia w filmie „Judy” obsypana nagrodami Renèe Zellweger. Judy od dzieciństwa była zmuszana do łykania rozmaitych pigułek, aż w końcu w 1969 r. doprowadziła się do śmierci w wyniku „nieostrożnego przedawkowania barbituranów” (taką przyczynę ustalili badający jej zgon koronerzy, którzy znaleźli przy aktorce otwarte opakowania tych bardzo popularnych w ówczesnym czasie leków nasennych).

Można tę listę znanych nazwisk ciągnąć, bo niemal każdy rok przynosi informację o czyjejś przedwczesnej śmierci spowodowanej zatruciem lekami.

Ale za samobójczymi lub przypadkowymi odejściami muzyków, aktorów i celebrytów – nagłośnionymi przez media i rezonujących ogólnoświatową żałobą – stoją dziesiątki cichych zgonów anonimowych ofiar. Ludzi, dla których regularne przyjmowanie leków było początkowo niewinnym uśmierzaniem bólu, lęków lub bezsenności, lecz z czasem stało się niemożliwym do zniesienia nałogiem.

Ja My Oni „Nałogi” (100162) z dnia 24.02.2020; Co uzależnia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Leki na tamtą stronę, czyli dlaczego Polacy zażywają prozac, xanax, valium, fentanyl, viagrę"
Reklama