Ja My Oni

Beata i Tomasz o tym, jak wspierać swoje transseksualne dziecko

Rozmowa z rodzicami dziecka w trakcie tranzycji

„Teraz, po latach, wiem, że Kasia, czując naszą akceptację, zaczęła powoli zwracać się ku swojej prawdziwej tożsamości.” „Teraz, po latach, wiem, że Kasia, czując naszą akceptację, zaczęła powoli zwracać się ku swojej prawdziwej tożsamości.” Getty Images
Rozmówcy są rodzicami 22-letniego Daniela, który jest w trakcie tranzycji. Imiona zostały zmienione.
„Liczy się przede wszystkim wspólne przejście przez ten proces. To pogłębia więź z dzieckiem, które wie, że może liczyć na najbliższych.”Getty Images „Liczy się przede wszystkim wspólne przejście przez ten proces. To pogłębia więź z dzieckiem, które wie, że może liczyć na najbliższych.”

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 39. „Ludzie LGBT+”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Matka

Teresa Olszak: – Mój syn Daniel jest dla mnie…
Beata: – …skarbem. Wspaniałym, ciepłym, troskliwym, empatycznym i radosnym. Teraz Daniel jest szczęśliwym człowiekiem, realizuje swoje pasje i z nadzieją patrzy w przyszłość.

Czy chciała pani znać płeć dziecka przed urodzeniem?
To nie miało znaczenia, najważniejsze, by było zdrowe. Na świat przyszła córka Kasia.

Czy w pierwszych latach coś ją wyróżniało?
Nic szczególnego nie zwróciło mojej uwagi. Czasami tylko zastanawiałam się, dlaczego nie chce się bawić lalkami. Na co dzień były misie, samochody, klocki, dinozaury, konie – świat niedziewczęcy. Nie budziło to niepokoju, bo moja młodsza siostra ma trzech synów, a Kasia dobrze się czuła w ich towarzystwie.

Trochę chłopczyca?
Sukienkę czy spódnicę założyła trzy razy w życiu. Nie walczyłam z tym.

Czy w przedszkolu ktoś z opiekunów zwrócił uwagę na jej zachowanie?
Wręcz przeciwnie – mówiono, że mamy udane dzieci. Kasia była wszechstronnie uzdolniona. Pod koniec szkoły podstawowej okazało się, że ma dysleksję. Kiedy zbadano ją w poradni pedagogicznej, okazało się, że jej iloraz inteligencji jest ponadprzeciętny.

Z kim Kasia się przyjaźniła?

Ja My Oni „Ludzie LGBT+” (100173) z dnia 17.08.2020; Inni wobec nich; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Beata i Tomasz o tym, jak wspierać swoje transseksualne dziecko"
Reklama