Rozmowa z Piotrem Mikuciem, transpłciowym mężczyzną i lekarzem weterynarii, który po 20 latach finalizuje ostatni etap korekcji płci.
Jarosław Kaczyński objeżdża kraj, wywołując wśród swoich zwolenników rechot opowieściami o „Zosi, która postanowiła zostać Władkiem” lub odwrotnie. Forma takich wystąpień jest niedopuszczalna i dyskryminująca. A jakie są fakty w kwestii, którą Kaczyński porusza?
Przykład Elliota Page’a w „Umbrella Academy” pokazuje, że skoro tranzycji można dokonać nawet w trakcie kręcenia serialu, to nie powinno się z niej robić problemu.
Jarosława Kaczyńskiego przeraża „Zosiowładysław” i choć jego żarty są nieśmieszne, prezes PiS wyczuwa kulturowy moment. Zmienia się to, w jaki sposób myślimy o płci, a coraz więcej osób nie identyfikuje się ani jako kobieta, ani jako mężczyzna, bo jest jeszcze trzecia opcja – niebinarność.
Sąd ma zapewnić osobie godność i w jakiś sposób zadośćuczynić za błąd. Skoro już państwo chce się zająć transpłciowością, niech zrobi to właściwie – opowiadają dziennikarz Piotr Jacoń i jego córka Wiktoria. Za nimi długa batalia o zmianę danych w dokumentach tożsamości.
A co jeśli za dekadę albo dwie trans i queer przestaną być fenomenami utożsamianymi z metropoliami? – zastanawia się Torrey Peters, autorka książki „Trans i pół, bejbi”.
Dosadna, zabawna, wzruszająca. I przełożona z wyczuciem, co w tym wypadku ma ogromną wagę.
Sądy są pod ciągłą presją i walczą o własną niezależność. Jednak równie ważne są codzienne starania o uznanie społeczne, o szacunek dla stron postępowania, o maksymalne dbanie o poszanowanie praw człowieka. Na przykład praw osób transpłciowych.
Lena miała pięć lat, gdy wróciła wzburzona z przedszkola i zapytała mamę, gdzie są nożyczki. – Po co ci nożyczki? – Chcę sobie obciąć siusiaka! Wtedy jeszcze Lena była Lwem.
Homofobia władz prowadzi do tego, że co druga osoba LGBT+ w Polsce cierpi na depresję i doświadcza przemocy – wynika z ustaleń naukowców z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.