O Polityce

Z tęsknoty za spokojem. Nowy „Salon”

„Salon” „Salon” Polityka
Styl japandi – spotkanie kultur Wschodu i Zachodu. Ogrody Zen. Design w poszukiwaniu równowagi. Nowy numer w sprzedaży już od 5 października.

Odnajdywanie równowagi w życiu, na przekór przeciwnościom, przekłada się na sposób projektowania przedmiotów użytkowych, wnętrz, nawet architektury. To nie przypadek, że dzisiaj najchętniej zwracamy się w stronę skandynawskiej prostoty i pragmatyzmu, zafascynowani jednocześnie tradycją japońskiego rzemiosła. Styl japandi i towarzysząca mu filozofia umiaru, akceptacja niedoskonałości, bliskość z naturą zdają się być odpowiedzią na lata ekonomicznych i egzystencjonalnych niepokojów. Nieograniczone nabywanie rzeczy zastępuje ich redukcja. Mamy większe wymagania, także wobec producentów, by działali bez szkody dla środowiska. W tej sytuacji jest szansa, że te starannie wybierane przedmioty, którymi się otaczamy, nabiorą dla nas emocjonalnego znaczenia i będą bardziej cieszyć na co dzień.

Jesienne wydanie „Salonu” wypełniliśmy obrazami domów z różnych stron świata, powstałych na styku kultur Wschodu i Zachodu. Łączymy wątki – japandi, kojące ogrody ZEN, innowacyjna architektura autorstwa najbardziej utalentowanych japońskich architektów w Europie, z akcentem na projekty humanitarne. Z ogromną ciekawością czekam na spotkanie w Warszawie z Shigeru Banem, laureatem Nobla architektury, czyli Nagrody Pritzkera. To eksperymentator, który ma w portfolio i meble z kartonu, i stawiane w ekspresowym tempie obiekty z tektury – schronienie dla ofiar masowych katastrof – a ostatnio wraz z polskimi architektami pracuje na rzecz uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu i w Chełmie.

Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca

„Salon”Polityka„Salon”

W tym numerze zabieramy czytelników w fascynującą podróż po świecie pięknych wnętrz urządzonych w stylu japandi.

Piszemy o wzornictwie na trudne czasy – łączącym wszystko, co najlepsze w skandynawskim designie, z bogatą tradycją japońskiego myślenia o domu i przedmiotach użytkowych. Pokazujemy, jak minimalistyczna estetyka otoczenia może przekładać się na styl życia. Podpowiadamy, jak odmienić swój dom i odnaleźć relaks we wnętrzach, gdzie spotykają się kultury z dwóch różnych części świata.

Inspirujące przykłady z Polski, Francji, Holandii i Australii. Opowieści o tym, jak architekci z różnych zakątków świata poszukują lokalnych odpowiedników dla japońskiej estetyki.

Poszerzamy pole doświadczeń o japońską architekturę w Europie.

Transparentna, organiczna, zakotwiczona w lokalnym krajobrazie. Innowacyjna w podejściu do formy, funkcji i materiału, nie zapomina o ludzkich potrzebach – ducha i ciała.

Przybliżamy sylwetki najwybitniejszych japońskich architektów i ich dokonania na naszym kontynencie. Sou Fujimoto, Shigeru Ban, Tadao Ando, Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa i Kengo Kuma dzielą się z nami swoją filozofią projektowania i wiedzą o najlepszych technologiach w budownictwie.

Dla miłośników ogrodów – projekty w duchu zen, maksymalnie zbliżone do natury. Przybliżamy symbolikę japońskich ogrodów, ich rodzaje i sposoby pielęgnacji.

Z myślą o podążających za trendami i śledzących nowinki – obszerna relacja z Salone del mobile w Mediolanie, największych targów designu na świecie, które odbyły się na początku lata. Jakie będzie wzornictwo przyszłości? Czy uda się ograniczyć nadmierną konsumpcję, zmienić modele biznesowe?

A ponadto: wycieczka architektoniczna po nowej architekturze Gdańska i portret Andy′ego Warhola.

„Salon”Polityka„Salon”

„Salon. Z tęsknoty za spokojem” – 140 stron o architekturze, wzornictwie i stylu życia – w sprzedaży od 5 października w cenie 16,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia jest także jedenaście poprzednich numerów. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Czym jest „Salon”? Obszerne reportaże, publicystyka, felietony i wywiady – drążące sens projektowania, wyjaśniające motywacje i zamierzenia architektów, wizje artystów, opisujące historie i emocje związane z powstawaniem domu i budynków użyteczności publicznej – odróżniają „Salon” od pism o podobnej tematyce. Publikuje teksty autorów specjalizujących się od lat w tematyce architektury wnętrz, designu i sztuki, m.in. Piotra Sarzyńskiego z „Polityki”, Joanny Dobkowskiej-Kubackiej, Katarzyny Rzehak i Małgorzaty Tomczyk, która jest autorką koncepcji „Salonu” i redaktorką prowadzącą. Felietony zamieszczają tu m.in. Agata Tuszyńska i Grzegorz Piątek.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama