O Polityce

Kultura na lato. Nowe wydanie magazynu „Salon”

Polityka
Lofty i mieszkania po pracy, miasta dla pszczół i architektoniczne nagrody. Nowy numer w sprzedaży od 5 lipca.

„Salon” ma już pięć lat! I 15 wydań na koncie. A teraz jeszcze własną nagrodę za projekty wnętrz użyteczności publicznej, przyznawaną w ramach Nagrody Architektonicznej „Polityki”. Bardzo się cieszę, że w przestrzeni tego konkursu, tak cenionego w środowisku architektonicznym, znalazło się miejsce na uhonorowanie rozwiązań wnętrzarskich. To, co w środku, jest przecież nierozerwalnie związane z bryłą.

Zawsze kibicowaliśmy ciekawym rewitalizacjom. Od pierwszego numeru, poświęconemu potencjałowi wysłużonych budynków z przeszłości. Zachęcaliśmy do transformacji zamiast balsamowania tego, co przetrwało. Pokazywaliśmy inspirujące przykłady łączenia dawnego z nowym. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że w gronie finalistów naszej nagrody znalazły się aż trzy zrewitalizowane wnętrza, w tym dwa w budynkach – ikonach powojennej architektury: Bibliotece Narodowej w Warszawie i Planetarium Śląskim w Chorzowie. Wszystkie zobaczyliśmy na żywo w gronie Jury. Najlepsze notowania zyskały projekty, których autorzy zadali sobie trud zrozumienia genius loci. To ważne kryterium, bo zbyt często do wnętrz z historią podchodzi się dzisiaj jak do pustej kartki papieru, którą można dowolnie zapisać.
O zwycięzcy (a właściwie dwóch) przeczytacie na stronach 108–114. Mnie pozostaje rekomendować odwiedziny w konkursowych obiektach – w Planetarium Śląskim w Chorzowie, gdzie dzieci i dorośli nie będą się nudzić nawet przez chwilę; w hotelu Warszauer na Kazimierzu w Krakowie, by zachwycić się kolekcją rzemiosła; a w Warszawie, żeby zjeść pyszne pierogi w bistro Syrena Irena. Mam nadzieję, że przy okazji docenicie też przyjaźnie, niesztampowo zaprojektowane wnętrza.

NIE SAMYM FUNKCJONALIZMEM ŻYJE DESIGN. PRZYJRZELIŚMY SIĘ RÓWNIEŻ PROJEKTOWANIU WYSTAW SZTUKI. TAK POWSTAŁ NASZ SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK „KULTURA NA LATO”, W KTÓRYM ODNOTOWUJEMY NAJCIEKAWSZE ARTYSTYCZNE
WYDARZENIA W POLSCE I KILKU STOLICACH EUROPY. RADOŚCI Z LATA!

Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca

Wakacyjne wydanie magazynu SALON od 5 lipca.PolitykaWakacyjne wydanie magazynu SALON od 5 lipca.

W numerze m.in.:

Sylwetka laureata Nagrody Pritzkera w 2023 r., czyli architektonicznego Nobla – Davida Chipperfielda. Czy to triumf architektury monumentalnej?

Prezentacja laureatów 12. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI oraz po raz pierwszy przyznanej Nagrody Specjalnej magazynu SALON za projekt wnętrz użyteczności publicznej. Reportaż z odwiedzin Jury w finałowych obiektach i relacja z gali wręczenia nagród.

Kultura na lato – przewodnik po najciekawszych wydarzeniach kulturalno-artystycznych w Polsce i Europie. Muzealne wystawy biją rekordy frekwencji po pandemii – skąd ten szturm na sztukę? Zaglądamy za kulisy muzealnych ekspozycji i debatujemy z przedstawicielami największych muzeów o pomysłach na wystawy i sposobach ich realizacji.

Dzikość zaprojektowana. Wielki powrót naturalizmu w sztuce kreowania krajobrazu. Miasta szczęśliwych pszczół – pasieki na dachach biurowców i zabytkowych budowli. Dlaczego miód z miast jest lepszy.

Stodoła i fabryki przerobione na domy. Przykłady z Grecji, Stanów i Francji.

„Salon. Kultura na lato” – 140 stron o architekturze, wzornictwie i stylu życia – w sprzedaży od 5 lipca 2023 r. w cenie 16,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia jest także czternaście poprzednich numerów. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama